W czwartek (22 czerwca) Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o weteranach działających poza granicami państwa. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 95 senatorów – nikt się nie wstrzymał, ani nie był przeciw. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu.
Ustawa przyznaje zapomogi wszystkim weteranom poszkodowanych w misjach, niezależnie od tego, czy pracują. Dotychczas taki dodatek przysługiwał tylko tym weteranom, którzy nie pracują. Nowelizacja zakłada, że wszyscy poszkodowani weterani będą mogli otrzymać specjalny dodatek - również ci, którzy nie pobierają emerytury ani renty inwalidzkiej. Umożliwia też otrzymywanie zapomóg przez weteranów-funkcjonariuszy oraz poszkodowanych weteranów funkcjonariuszy na zasadach analogicznych, jakie otrzymują weterani żołnierze i funkcjonariusze m.in. ABW i AW.
Polecany artykuł:
Sprawozdawca komisji Rafał Ślusarz (PiS) poinformował, że zapomogi będę przyznawane w wysokości od tysiąca do kilku tysięcy złotych, w zależności od przypadku. Wysokość dodatku związanego z uszczerbkiem na zdrowiu będzie zależeć od procentowej wielkości tego uszczerbku. Świadczenie miałoby być wypłacane w formule kwartalnej.
Obecnie status polskich weteranów posiada 35 tys. osób, ale uprawnienie do zapomóg obejmie jedynie ponad 600 osób, z czego 560 żołnierzy i 40 funkcjonariuszy, będących w gestii MSWiA.
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreśla, że zapomogi są już stosowane w MON, ale mechanizmu tego nie miało MSWiA. Przyjęta przez parlament nowelizacja ma stanowić „dopełnienie całego systemu”.