Znany amerykański architekt Daniel Libeskind otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Uroczystość wręczenia honorowego tytułu i symbolicznych kluczy do bram miasta odbyła się we wtorek (29 listopada) w Urzędzie Miasta Łodzi w obecności władz miasta i zaproszonych gości.
- Mam nadzieję, że pobyt w Łodzi – mieście, w którym pan się urodził i spędził wczesne lata dzieciństwa - i kolejne spojrzenie na nasze miasto, z perspektywy ostatnich lat, jest dla pana dobrym przeżyciem. My, łodzianie, jesteśmy dumni, że jest pan jednym z nas - powiedziała podczas uroczystości prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. - Proszę przyjąć ten honor z najlepszymi życzeniami od wszystkich mieszkańców naszego miasta.
Polecany artykuł:
Daniel Libeskind urodził się w 1946 roku w Łodzi. Mimo że w wieku 11 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Izraela, a dwa lata później do Stanów Zjednoczonych, do dziś podkreśla swoje łódzkie korzenie. Był m.in. ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
Libeskind studiował architekturę na Cooper Union for the Advancement of Science, a następnie ukończył podyplomowe studia w dziedzinie historii i teorii literatury na Uniwersytecie Essex. Był wykładowcą wielu uczelni w Ameryce Północnej i Europie. Budynki, które powstały na podstawie jego projektów, można podziwiać na całym świecie. Do najbardziej znanych należą Muzeum Żydowskie w Berlinie, Imperial War Museum North w Manchesterze i Muzeum Felixa Nussbauma w Osnabrucku. W Warszawie odpowiadał za projekt apartamentowca przy Złotej 44, popularnie nazywanym Żaglem Libeskinda. W rodzinnej Łodzi zaprojektował budynek Łódź Architecture Center, który ma stanąć na rogu ul. Włókienniczej i Kilińskiego.
Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi przyznawane jest za godną najwyższego uznania działalność na rzecz miasta we wszystkich dziedzinach życia społecznego, a zwłaszcza nauki, kultury, gospodarki i polityki. Do tej pory tym tytułem wyróżniono 25 osób, w tym m.in. papieża Jana Pawła II, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim Marka Edelmana, aktora Jana Machulskiego, pisarza Andrzeja Sapkowskiego, muzyka Michała Urbaniaka, himalaistę Piotra Pustelnika, rapera O.S.T.R. i koszykarza Marcina Gortata.