Czy można prywatnie sprzedawać grzyby? Sanepid nakłada ogromne kary

i

Autor: pixabay

Grzyby

Czy można prywatnie sprzedawać grzyby? Sanepid nakłada ogromne kary

2024-10-21 11:32

Grzybiarze wyruszyli na łowy. Większość zbiera grzyby na własny użytek, ale niektórzy chcą sobie dorobić. Czy można legalnie sprzedawać zebrane w lesie w grzyby? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby nie dostać kary od sanepidu? Wyjaśniamy.

Czy można sprzedawać grzyby?

Zasady wprowadzania grzybów do obrotu i ich przetwórstwa regulują w Polsce dwa dokumenty: ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2017 r. Nr 149 i 60) oraz rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. Nr 115, poz. 672).

Zgodnie z tymi dokumentami, żeby sprzedawać grzyby trzeba posiadać atest. Grzyby świeże, rosnące w warunkach naturalnych oraz grzyby suszone, pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, mogą być oferowane konsumentowi wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach - pod warunkiem uzyskania odpowiedniego atestu. W przepisach podkreślono, że grzyby suszone mogą być sprzedawane wyłącznie w opakowaniu.

Jak podkreśla sanepid, sprzedaż grzybów w innych miejscach, niż placówki handlowe bądź targowiska oraz bez wymaganego atestu jest nielegalna.

- Pozyskiwanie grzybów do zakładów żywienia zbiorowego (restauracji, barów, punktów gastronomicznych) z niewiadomego źródła np. od osób prywatnych sprzedających grzyby przy drogach, najczęściej bez atestu jest niedopuszczalne – przypomina sanepid i podkreśla, że są to działania mające zapobiec zatruciom grzybami, które są bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia. 

Co grozi za nielegalną sprzedaż grzybów?

Z jaką karą powinny się liczyć osoby, które będą sprzedawać grzyby bez wymaganego atestu? Z przepisów wynika, że mandat może wynieść od 1000 do 5000 złotych. Sanepid ma także możliwość zastosowania pouczenia. 

Grzyby chronione w Polsce. Kara za zbieranie może wynieść 5 tys. złotych

Czy warto jeść grzyby?