Grzyby chronione w Polsce. Kara za zbieranie może wynieść 5 tys. złotych
Sarniak dachówkowaty
Gatunek grzybów z rodziny kolcownicowatych. W Polsce znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ze statusem V – narażony na wyginięcie.
foto: Wikipedia
Czarnostopka korzonkowa
Gatunek grzybów należący do rodziny żagwiowatych. Wszędzie jest gatunkiem rzadkim, a w Polsce podano tylko 3 jego stanowiska. Czarnostopka korzonkowa ma kategorię zagrożenia E – gatunek wymierający.
foto: Wikipedia
Późnoporka czerwieniejąca
Gatunek grzybów z rzędu żagwiowców. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski do 2020 r. podano 15 stanowisk występowania grzyba, wszystkie w Białowieskim Parku Narodowym. Grzyb ma status E – jest zagrożony wymarciem.
foto: Wikipedia
Podopieńka torfowiskowa
Gatunek grzybów z rodziny obrzękowcowatych. Od 2014 roku grzyb objęty jest ochroną ścisłą bez możliwości zastosowania wyłączeń spod ochrony uzasadnionych względami gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej.
foto: Wikipedia
Promieniak wilgociomierz
Gatunek grzybów z rodziny Diplocystidiaceae. W latach 1995–2004 objęty był ochroną częściową, a od roku 2004 pozostaje pod ochroną ścisłą.
foto: Wikipedia
Dwupierścieniak cesarski
Gatunek grzybów z rodziny Biannulariaceae. W opracowaniu Czerwona lista roślin i grzybów Polski jest zaliczony do kategorii grzybów wymierających.
foto: Wikipedia
Krążkówka żyłkowana
Gatunek grzybów należący do rodziny smardzowatych. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ze statusem R – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych.
foto: Wikipedia
Pniarek lekarski
Gatunek grzybów z rodziny pniarkowatych. W Europie występuje głównie na bardzo starych modrzewiach. W Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ma kategorię E (wymierające – krytycznie zagrożone).
foto: Wikipedia
Gwiazdosz workowaty
Gatunek grzybów z rodziny gwiazdoszowatych. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E, co oznacza, że jest gatunkiem wymierającym.
foto: Wikipedia
Miękusz szafranowy
Gatunek grzybów z rzędu żagwiowców. Grzyb jest zaliczony do kategorii gatunków wymierających (E), a jego przetrwanie jest mało prawdopodobne.
foto: Wikipedia
Kolczakówka dołkowana
Rodzaj grzybów należący do rodziny kolcownicowatych.W 2006 r. Gatunek umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ze statusem Ex – gatunek wymarły. Warto wiedzieć, że pod ochroną są też inne grzyby z tego rodzaju - kolczakówka kasztanowata, niebieskawa, piekąca, pomarańczowa, strefowana, wonna, zielonożółta, żółtobrązowa.
foto: Wikipedia
Czareczka długotrzonkowa
Grzyb należący do rodziny czarkowatych. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Otrzymał status R – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych.
foto: Wikipedia
Pomarańczowiec bladożółty
Gatunek grzybów z rzędu żagwiowców. W Polsce jest rzadki. W piśmiennictwie naukowym podano 1 stanowisko dawne i 9 współczesnych. Wszystkie znajdują się w Białowieskim Parku Narodowym, gdzie grzyb nie jest traktowany jako rzadki. Pomarańczowiec bladożółty znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski i ma status E – gatunek zagrożony wymarciem.
foto: Wikipedia
Żyłkowiec różowawy
Gatunek grzybów z rodziny obrzękowcowatych. W Polsce podlega ochronie ścisłej. Gatunek ten został wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych IUCN
foto: Wikipedia
Czarka jurajska
Należy do rodziny czarkowatych. W Polsce stwierdzony tylko dwa razy: w 2002 roku w Krzemionkach Podgórskich oraz w 2018 r. na południowym stoku Sokolicy w Pieninach. Gatunek ściśle chroniony.
foto: Wikipedia
Koronica ozdobna
Gatunek grzybów z rodziny kustrzebkowatych. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status V – gatunek zagrożony wyginięciem.
foto: Wikipedia
Tęgoskór korzeniasty
Gatunek grzybów z rodziny tęgoskórowatych. Jak podaje Wikipedia, w piśmiennictwie naukowym na terenie Polski do 2003 r. podano jego stanowiska tylko w Kampinoskim Parku Narodowym w latach 1961–1968. Od roku 2004 podlega ochronie ścisłej bez możliwości zastosowania wyłączeń spod ochrony.
foto: Wikipedia
Szkieletnica wonna
Gatunek grzybów z rzędu żagwiowców. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status V – gatunek narażony na wymarcie.
foto: Wikipedia
Maślak trydencki
Gatunek grzybów z rodziny maślakowatych. Ten maślak w opracowaniu Czerwona lista roślin i grzybów Polski został zaliczony do kategorii gatunków wymierających (E).
foto: Wikipedia
Berłóweczka czeska
Gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski i został zaliczony do kategorii gatunków wymierających (E).
foto: Wikipedia
Trufla wgłębiona
Gatunek grzybów z rodziny truflowatych. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ze statusem E jako gatunek wymierający, którego przeżycie jest mało prawdopodobne,
foto: Wikipedia
Gorzkoborowik korzeniasty
Gatunek grzybów z rodziny borowikowatych. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Otrzymał status V – gatunek narażony na wymarcie. Objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
foto: Wikipedia
Stożkownica czapeczkowata
Gatunek grzybów z rodziny wodnichowatych. Zaliczany do grzybów rzadkich. W latach 1995–2004 objęty ochroną częściową, a od 2004 roku – ochroną ścisłą bez możliwości zastosowania wyłączeń spod ochrony.
foto: Wikipedia
Krwistoborowik szatański
Grzyb z rodziny borowikowatych. W Polsce jest bardzo rzadki, wymierający. Trafił na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski ze statusem E jako wymierający, krytycznie zagrożony.
foto: Wikipedia
Soplówka jeżowata
Gatunek grzybów należący do rodziny soplówkowatych. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E – wymierający. Znajduje się też na listach gatunków zagrożonych w Austrii, Belgii, Czechach, Szwajcarii, Niemczech, Danii, Anglii, Holandii, Szwecji, Słowacji.
foto: Wikipedia
Masłoborowik żółtobrązowy
Także zaliczany do rodziny borowikowatych. W Polsce jest to gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ze statusem V (gatunek narażony na wymarcie).
foto: Wikipedia
Boczniak mikołajkowy
Gatunek grzybów z rodziny boczniakowatych. W Polsce znane jest tylko jedno stanowisko występowania tego gatunku - koło Elbląga (znaleziony w 1916 r.). Od 2014 r. w Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
foto: Wikipedia
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...