Nowy okres rozliczeniowy w programie 800+ rozpoczął się 1 czerwca 2024 r. i będzie trwał do 31 maja 2025 r. Rodzice i opiekunowie dzieci, którzy chcą nadal otrzymywać świadczenie muszą wysłać nowy wniosek. Tymczasem okazuje się, że rodzice z wysyłaniem wniosków się nie spieszą. W skali całego kraju nadal nie złożono ok. 200 tys. wniosków o 800+. Osoby, które nie dopełnią tego obowiązku do 30 czerwca, mogą stracić sporo pieniędzy.
- Po czerwcu prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku - przestrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – A to oznacza, że jeżeli wniosek wpłynie w lipcu, to rodzic straci świadczenie za czerwiec.
Rodzice i opiekunowie, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 800+, otrzymają przelew do 30 czerwca. Jeśli złożyli wniosek w maju lub czerwcu - ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem od czerwca - odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia. Natomiast, gdy złożą wniosek po 30 czerwca, to nie dostaną już wyrównania od czerwca. W takim przypadku 800+ będzie przyznane dopiero od miesiąca złożenia wniosku. Na przykład, jeśli wniosek wpłynie w lipcu, to rodzic straci świadczenie za czerwiec, a wypłata pieniędzy dotrze na konto dopiero do 30 września.
Polecany artykuł:
Wnioski o 800+ można składać za pośrednictwem aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej, PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia.
Świadczenie 800+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Pieniądze są przekazywane w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.
Polecany artykuł: