Coraz więcej Polaków odczuwa wypalenie zawodowe

i

Autor: pixabay.com

Praca

Coraz więcej Polaków odczuwa wypalenie zawodowe. Sytuacja z roku na rok się pogarsza

2024-11-14 14:29

Ponad 78 proc. aktywnych zawodowo Polaków widzi u siebie co najmniej jeden z symptomów wypalenia zawodowego. Żadnego z nich nie dostrzega zaledwie niespełna 16 proc. pracujących zawodowo osób. W ciągu ostatnich trzech lat odsetek osób z symptomami wypalenia zawodowego wzrósł o 13 punktów procentowych. „Wśród aktywnych zawodowo Polaków wzrosło poczucie niepewności i stresu” – podkreślają eksperci.

Aż 78,3 proc. osób pracujących zawodowo widzi u siebie co najmniej jeden z symptomów wypalenia zawodowego – wynika z raportu „Polacy na granicy wypalenia zawodowego” przygotowanego przez UCE RESEARCH i platformę ePsycholodzy.pl. Jeszcze 3 lata temu jakiś objaw wypalenia zawodowego zauważało zaledwie 65,3% respondentów, co oznacza wzrost o 13 punktów procentowych.

- Znaczny wzrost odsetka osób z symptomami wypalenia zawodowego wskazuje na to, że wzrosło poczucie niepewności i stresu wśród aktywnych zawodowo Polaków. Świadczy to też o tym, że ludzie coraz bardziej martwią się o swoją stabilność finansową i przyszłość – zauważa Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl. i wskazuje na negatywne konsekwencje takiej sytuacji. - Silne i długotrwałe objawy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i problemów w pracy.

Eksperci przewidują, że w kolejnych latach problem będzie dalej narastał.

- Współczesny tryb życia, szczególnie w dobie pracy zdalnej, sprawia, że granice między życiem prywatnym i zawodowym mocno się zacierają – zwraca uwagę Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl. - Stała dostępność online i konieczność reagowania na wiadomości po godzinach pracy przyczyniają się do przemęczenia. Niedobory snu, brak ruchu, niewystarczająca ilość przerw czy relaksu mogą wyczerpywać zasoby psychiczne. Wiele osób odczuwa chroniczne zmęczenie wynikające z próby nadążenia za wszystkim.

Najczęściej wskazywane przez Polaków objawy wypalenia zawodowego:

  • długotrwałe i silne poczucie zmęczenia lub wyczerpania i braku energii – 43,4 proc.
  • brak satysfakcji z pracy i motywacji do działania – 25,2 proc.
  • zwiększenie dystansu do pracy – 20,8 proc.
  • rozdrażnienie i niechęć do obowiązków zawodowych – 20,6 proc.
  • zmniejszenie wydajności w wykonywanym zawodzie – 20,1 proc.

Tylko 15,6 proc. ankietowanych nie zaobserwowało u siebie żadnego z symptomów wypalenia zawodowego. 3 lata temu odsetek ten wynosił 27 proc.

Wypaleni zawodowo pracownicy często szukają możliwości zmiany zajęcia, aby uciec od stresujących warunków – alarmuje Michał Pajdak.

Eksperci podkreślają, że większą odpowiedzialność za utrzymywanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym swoich pracowników powinni brać pracodawcy.

- Mogą to robić poprzez wprowadzenie elastycznych godzin pracy i ograniczenie nadgodzin, aby pracownicy mieli czas na regenerację. Ponadto rolą pracodawcy jest zachęcanie do korzystania z urlopów i regularnych przerw w pracy, aby zapobiegać długotrwałemu przeciążeniu. Właściciele firm powinni racjonalnie planować zadania i cele, delegować obowiązki, wprowadzać rotację zadań - przekonuje Michał Pajdak.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:
Bartosiak o zwycięstwie Trumpa. Co to oznacza dla Polski?

Co oznaczają Młodzieżowe Słowa Roku 2024! Czy znasz język generacji Z?

Pytanie 1 z 20
Co oznacza aura?