ZUS

i

Autor: Archiwum SE

Emerytura

Chcesz zwiększyć swoją emeryturę o 2 tys. złotych? Eksperci tłumaczą, co trzeba zrobić

2024-07-14 10:20

Emerytura młodych ludzi będzie wynosić 1/3 ich ostatniej pensji - prognozują eksperci. Tymczasem zaledwie 13 proc. osób w wieku 25-34 lat oszczędza na przyszłość. Co zrobić, żeby zwiększyć swoją emeryturę o 2 tysiące? Jest na to sposób.

Młodych czekają bieda-emerytury? 

Prognozy ZUS nie są optymistyczne. Z wyliczeń ekspertów wynika, że obecnym dwudziestolatkom, którzy będą chcieli utrzymać dotychczasowy standard życia na emeryturze, zabraknie pieniędzy już 10 dnia. Każdego miesiąca. Szacuje się, że świadczenia emerytalne osób w wieku 25-34 będą wynosić 1/3 ich ostatniej pensji, a nawet jeszcze mniej.

Tymczasem, jak wynika z badania Prudential Family Index, tylko 13 proc. młodych oszczędza na przyszłość. Powód takiego podejścia nie jest zaskakujący. Co piąta osoba w wieku 25-34 lat twierdzi, że ma jeszcze czas, by zastanowić się nad swoją emeryturą, kolejne 20 proc. nie widzi takiej potrzeby, a 11 proc. uważa, że da sobie radę.

– Moment wejścia w dorosłe życie przedstawicieli pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 r., przypadł na burzliwy okres pandemii, niekorzystnej sytuacji ekonomicznej, wojny w Ukrainie i innych konfliktów na świecie oraz postępującego kryzysu klimatycznego. W efekcie młodzi wolą wydawać pieniądze na swoje bieżące potrzeby i pragnienia, inwestować w samorozwój i realizować swoje pasje niż myśleć o odległej i niepewnej emeryturze. Należy jednak pamiętać, że oszczędzanie nie kłóci się z wydawaniem pieniędzy na przyjemności czy hobby. Mając 20 czy 30 lat, wystarczy odkładać niewielkie kwoty, które po jakimś czasie zaowocują odpowiednio dużą sumą. To sprawia, że młody wiek to najlepszy okres na rozpoczęcie oszczędzania – przekonuje Sławek Bełz z Prudential.

Tak można zwiększyć emeryturę o 2000 zł

Eksperci ds. ubezpieczeń uważają, że jest prosty na zwiększenie swojej emerytury o 2 tys. złotych.

- Aktualnie 30-latek, aby zwiększyć swoją emeryturę o 2000 zł miesięcznie, powinien odkładać 400 zł na miesiąc – to tylko około 13 zł dziennie, czyli koszt jednej kawy na mieście. 40-latek, mając taki sam cel oszczędnościowy, musi odkładać już 1218 zł miesięcznie, a 50-latek aż 1884 zł. W przypadku kobiet wartości składek wynoszą 538 zł dla 30-latki, 1164 zł dla 40-latki i 3071 zł dla 50-latki – wyliczają specjaliści z Prudential.

W Polsce brakuje pracowników. Te zawody są obecnie na wagę złota

"Głodowe" emerytury polskich gwiazd. Andrzej Seweryn komentuje