Finanse

Ceny w sklepach rosną z miesiąca na miesiąc. W czerwcu najbardziej zdrożały słodycze i desery

2024-07-10 13:22

W czerwcu codzienne zakupy Polaków były droższe o 3,1 proc. niż rok wcześniej. Najmocniej poszły w górę słodycze i desery oraz chemia gospodarcza. Eksperci podkreślają, że dynamika wzrostu cen w sklepach rośnie kolejny miesiąc z rzędu i przewidują, że Polacy muszą się przygotować na dalsze podwyżki.

W czerwcu 2024 r. codzienne zakupy Polaków były średnio o 3,1 proc. droższe niż w czerwcu 2023 r. - wynika z najnowszego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”, przygotowanego przez UCE RESEARCH i Uniwersytety WSB Merito. Raport powstał na podstawie analizy przeszło 71 tys. cen detalicznych z ponad 32 tys. sklepów. W badaniu porównano ceny ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku z czerwca 2024 roku i czerwca 2023 roku.

Z zebranych danych wynika, że dynamika wzrostu cen w sklepach rośnie kolejny miesiąc z rzędu. W maju wzrost cen w relacji rocznej wyniósł 2,9 proc., a w kwietniu – 2,4 proc. Na 17 monitorowanych kategorii, w czerwcu zdrożało aż 13. Po raz kolejny najmocniej poszły w górę słodycze i desery, które odnotowały jedyną w całym rankingu dwucyfrową podwyżkę.

Pełen ranking drożejących produktów znajdziecie w poniższej galerii:

Ile zarabiają gwiazdy disco polo? Tyle biorą za jeden występ

Na pewno znasz te potrawy. Czy wiesz, jak wymawia się ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Włoskie kluseczki GNOCCHI wymawiamy: