Tymi produktami zastąpisz cukier

i

Autor: pixabay.com

handel

Ceny cukru znów pójdą w górę? Eksperci alarmują

2023-09-08 11:35

W ostatnim czasie ceny szaleją. Dotyczy to przede wszystkim produktów spożywczych, które dynamicznie zmieniają swoje kwoty. Jak alarmują eksperci, wkrótce znów może zdrożeć cukier, a co za tym idzie, zmienią się ceny innych wyrobów, takich jak napoje, słodycze czy przetwory mleczne.

Cukier będzie droższy? Eksperci są pewni

W tej chwili biały cukier kosztuje około 5-6 złotych. To znacznie mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy za opakowanie musieliśmy zapłacić nawet 8-9 złotych. Jak się jednak okazuje, obecną ceną nie będziemy cieszyć się zbyt długo. Eksperci ostrzegają, że czekają nas podwyżki, bowiem ceny cukru są na giełdach najwyższe od lat.

"Sytuacja jest dynamiczna. W styczniu 2023 r. cukier były droższy o prawie 190 proc. niż rok wcześniej, zaś w lipcu wzrost wyniósł 147 proc. rok do roku. Jednak spadek dynamiki to głównie efekt rosnącej bazy odniesienia z drugiej połowy 2022 roku, a nie obniżki cen cukru" - wyjaśnia w rozmowie z "Faktem" Grzegorz Rykaczewski, ekspert w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao.

Ceny cukru na londyńskiej giełdzie były najwyższe od pięciu lat, przekraczając 740 dolarów za tonę. To przede wszystkim skutki słabszych plonów buraka cukrowego w Europie, ale także susza i mniej trzciny cukrowej, jaką zebrano w Indiach oraz Meksyku.

Wraz z podwyżką cen cukru, zdrożeją też inne produkty

To nie koniec złych informacji. Jak dobrze wiemy, cukier wykorzystywany jest do wielu innych produktów. "Fakt" dodaje, że jego wzrost ceny oznacza również zwiększone koszty za m.in. słodycze, soki i napoje, przetwory mleczne czy płatki śniadaniowe.

Jest opinia biegłych ws. śmierci 42-latka podczas interwencji policji

Łódź czekają wielkie zmiany. Sprawdź, które inwestycje zostaną ukończone w 2023 roku