Renta socjalna. Czym jest?
Renta socjalna jest pomocą dla osób, które ze względu na swój stan zdrowia, nie mogą pracować, a jednocześnie nie nabyły uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy. Co istotne, renta socjalna może być łączona z rentą rodzinną, ale suma obu świadczeń nie może przekroczyć dwukrotności kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Według danych ZUS w 2022 roku na renty socjalne w skali kraju wydano 4 593 870 800 zł.
By ją otrzymać należy spełniać poniższe warunki:
- być osobą pełnoletnią lub być kobietą, która wyszła za mąż po ukończeniu 16 lat
- lekarz orzecznik ZUS / komisja lekarska ZUS stwierdził, że dana osoba jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: 1. przed ukończeniem 18 roku życia, 2. w trakcie nauki (także podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego), 3. szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 lat, 4. w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Polecany artykuł:
Renta socjalna. Jakie dokumenty należy złożyć?
By ubiegać się o rentę socjalną należy złożyć:
- wniosek o rentę socjalną
- zaświadczenie ze szkoły lub uczelni, które potwierdzi okres nauki;
- zaświadczenie o stanie zdrowia (zaświadczenie OL-9) wypełnione przez lekarza (powinien wystawić je nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku)
- inną dokumentację medyczną, która może potwierdzić stan zdrowia (np. wyniki badań albo karty z leczenia szpitalnego)
- dokumenty przygotowane przez Twojego pracodawcę (jeżeli dana osoba jest zatrudniona),czyli : zaświadczenie o terminie zawartej umowy i kwocie osiąganego przychodu, wywiad zawodowy
- oświadczenie czy dana osoba jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej, która przekracza 5 hektarów.