Jak pomóc bocianom, które zostaną w Polsce na zimę?

i

Autor: pixabay.com

Poradnik

Bociany przygotowują się do odlotu. Jak pomóc ptakom, które zostaną w Polsce na zimę?

2024-08-12 11:40

Bociany białe zbierają się już do odlotu z Polski. Jak informuje GDOŚ, część ptaków opuściła nasz kraj na przełomie lipca i sierpnia, a pozostałe przygotowują się do podróży. Jak co roku, część bocianów pozostanie jednak na zimę w Polsce. Wiele z nich będzie potrzebować naszej pomocy. Jak im pomóc?

Już od końca lipca zbierają się w Polsce sejmiki bocianie, co oznacza, że wkrótce zaczną się odloty – informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Pierwsze bociany białe odleciały z Polski już na przełomie lipca i sierpnia. Te, które pozostały, żerują na polach i łąkach, przygotowując się do długiej podróży.

Jak co roku, nie wszystkie bocianie gniazda jednak opustoszeją. Słabsze bociany, czy te z późnych lęgów, które nie zdążyły w porę nauczyć się latać, pozostaną na zimę w Polsce. Część z nich, aby przetrwać, będzie potrzebować naszej pomocy. GDOŚ przypomina jednak, że bocian biały to zwierzę dziko żyjące, zatem jeśli zdecydujemy się mu pomóc, powinniśmy zachować spokój i dystans.

„Poradnik ochrony bociana białego”, przygotowany przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, radzi, by w sytuacji, gdy zauważymy zimą bociana, w pierwszej kolejności ustalić, czy ptak jest zdrowy czy ranny. W tym celu należy sprawdzić, czy bocian ma widoczne oznaki urazu (np. krew), czy kuleje, trzyma asymetrycznie lub wręcz powłóczy jednym ze skrzydeł, a w razie niebezpieczeństwa – czy próbuje odlecieć, czy jedynie odbiega. Warto też zwrócić uwagę, czy zimujący w kraju bocian nocuje w bezpiecznym miejscu na wysokości, czy też nie jest w stanie latać i nocuje na ziemi.

Wedle poradnika, do nastania pierwszych mrozów nie ma konieczności chwytania zimującego w Polsce bociana. Do tego czasu żerujące na polach bociany mają wystarczającą ilość pokarmu, a wszelkie próby ich złapania mogą skończyć się dla nich urazem. Co więcej, na schwytanie zdrowego bociana nie pozwala prawo - na odłów i transport zwierzęcia chronionego, które nie jest ranne potrzebna jest bowiem zgoda odpowiedniego organu.

Zdrowego bociana można jednak dokarmiać. Do dokarmiania można używać jednodniowych kurcząt, ryb słodkowodnych (10-15 cm), wołowych serc w kawałkach, drobiowych serc, tłuczonych kurzych skrzydełek oraz gryzoni (jednak nie zabitych w wyniku działania trutek). Pokarmami absolutnie zabronionymi są podroby, takie jak wątroba, a także wędliny, produkty zbożowe, słodycze, mleko i ryby morskie. Pokarm należy wykładać w miejscu bezpiecznym dla ptaka – tak, aby nie musiał rywalizować o niego z psami, kotami czy lisami.

W przypadku bociana, który jest wyraźnie osłabiony lub chory, powinno się go niezwłocznie złapać i dostarczyć do najbliższego ośrodka rehabilitacji.

Samojed, a może border colie? Czy rozpoznasz te psy? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa ten pies?
Samojed
Bocian Kajtek codziennie przylatuje na wątróbkę