Bezpłatne znieczulenie dla każdej rodzącej w ICZMP

i

Autor: pixabay.com

Zdrowie

Bezpłatne znieczulenie dla każdej rodzącej w ICZMP. „Każda kobieta powinna taką propozycję otrzymać”

2024-03-29 10:16

Każda pacjentka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi podczas porodu może skorzystać z bezpłatnego znieczulenia, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. „Nie bardzo rozumiem, dlaczego znieczulenie do porodu wciąż traktuje się jako luksus” - mówi prof. Przemysław Oszukowski.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi proponuje wszystkim swoim pacjentkom bezpłatne znieczulenie porodu. Zdaniem szefa Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii ICZMP prof. Mariusza Grzesiaka temat znieczulenia podczas porodu jest bardzo ważny, bo może ono zmniejszyć naturalny lęk przed porodem.

- Staramy się, aby liczba porodów naturalnych była w naszym szpitalu jak największa. Jedną z barier dla kobiet przed porodem siłami natury jest lęk. Znieczulenie jest bardzo ważnym elementem, które te lęki i strachy może zminimalizować – podkreśla prof. Grzesiak.

Prof. Przemysław Oszukowski, kierownik Bloku Porodowego w ICZMP, dodaje, że znieczulenie może wpłynąć korzystnie na przebieg porodu i na to, że mniej kobiet będzie zabiegało o wykonanie cięcia cesarskiego, prosząc o nie w obawie przed ogromnym bólem. Tym samym może zwiększyć się odsetek porodów naturalnych, na czym zależy lekarzom położnikom.

- Nie bardzo rozumiem, dlaczego znieczulenie do porodu wciąż traktuje się jako luksus. Nie wyobrażamy sobie, żeby iść do stomatologa i nie móc skorzystać ze znieczulenia. Każda kobieta powinna taką propozycję otrzymać - mówi prof. Oszukowski.

W ubiegłym roku znieczulenie zewnątrzoponowe podczas planowych porodów naturalnych zastosowano u blisko 30 proc. pacjentek ICZMP. Dla porównania w skali całego kraju średnia ta wyniosła zaledwie ok. 14 proc. Zdaniem lekarzy ma to związek m.in. z dostępnością w szpitalach anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych mogących podać znieczulenie.

- Próbujemy ten problem rozwiązać w ten sposób, że wiele naszych położnych przechodzi dodatkowe kursy i zdobywają odpowiednie kwalifikacje – wyjaśnia prof. Przemysław Oszukowski.

Jednocześnie kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej terapii ICZMP dr Krzysztof Ulbrich zapewnia, że w związku ze zwiększeniem dostępności do procedury znieczulania podjęto kroki, aby zwiększyć obsadę bloku porodowego.

Lekarze przestrzegają jednak, że ze względów zdrowotnych nie wszystkie kobiety mogą być zakwalifikowane do znieczulenia zewnątrzoponowego. Przeciwwskazaniem są m.in. zaburzenia krzepnięcia, nietypowa budowa kręgosłupa, duża otyłość czy zaawansowany etap porodu.

Sonda
Znieczulenie podczas porodu - tak czy nie?
Pościg pod Wrocławiem. Podczas ucieczki kierowca robił coś szokującego