Badanie techniczne pojazdu

i

Autor: PIOTR JEDZURA/REPORTER

Motoryzacja

Będzie nowa stawka za badanie techniczne pojazdów. Ile trzeba będzie zapłacić?

2024-07-23 15:38

Kierowcy muszą przygotować się na podwyżki. Opłata za badanie techniczne pojazdu wzrośnie. O podwyżce mówiło się od dłuższego czasu, a teraz przedstawiono propozycję nowej stawki.

Polacy będą musieli zapłacić więcej za badanie techniczne pojazdu osobowego. Obecnie stawka wynosi 98 złotych i nie była podnoszona od 2004 roku, czemu sprzeciwiają się diagności. Właściciele stacji kontroli pojazdów walczą o podwyżki w resorcie infrastruktury i podkreślają, że funkcjonują na granicy opłacalności. W swoich postulatach podnoszą, że przez 20 lat pensja minimalna w Polsce wzrosła pięciokrotnie, dlaczego w swoim apelu do wiceministra infrastruktury wnosili o 5-krotną podwyżkę obowiązujących stawek – do kwoty 505 zł. Przypomnijmy, że wysokość opłat za badanie techniczne pojazdu określa rozporządzenie wydawane przez resort infrastruktury.

Jest nowa propozycja stawki za badanie techniczne pojazdów

Sprawą podwyżek zajęła się w ostatnim czasie senacka komisja infrastruktury.

- Wysokość opłaty za badania techniczne pojazdów wzrosłaby o ok. 90 proc. w przypadku wzięcia pod uwagę wskaźników inflacyjnych od roku 2004 – przekazała podczas posiedzenia senackiej komisji infrastruktury Renata Rychter z Ministerstwa Infrastruktury.

Teraz, jak podaje portal interia.pl, nowa prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów zaproponowała, by stawka wzrosła do 246 złotych. Jednocześnie diagności postulują, by w nowych przepisach wprowadzić coroczną waloryzację stawek o wskaźnik inflacji.

Kiedy podwyżki za przegląd wejdą w życie?

W Ministerstwie Infrastruktury aktualnie prowadzone są analizy dotyczące zmian wysokości opłat za badania techniczne pojazdów, a także możliwości wprowadzenia corocznej waloryzacji. Jak na razie nie wiadomo, kiedy nowe stawki wejdą w życie. 

Zarobki w Łódzkiem. W których branżach najbardziej opłaca się pracować?

Stacja benzynowa na Kaszubach robi furorę na TikToku. Kim są jej pracownicy?
Listen on Spreaker.