Łódzkie atrakcje

Będzie kolorowo i pikantnie! Nie jedna osoba się zaczerwieni. Ta wystawa nie jest dla każdego [ZDJĘCIA]

2024-10-08 10:46

Kto powiedział, że jesień to nuda i szarość? Ta pora roku również może być gorąca i pełna pikanterii. Wystarczy wybrać się do łódzkiej Palmiarni na podziwianie najostrzejszych papryk świata. Warto się pospieszyć, bo czas trwania wystawy uzależniony jest od rozwoju roślin.

Pikantna atrakcja

Kto powiedział, że jesień to nuda i szarość? Ta pora roku również może być gorąca i pełna pikanterii. Wystarczy wybrać się do łódzkiej Palmiarni na podziwianie najostrzejszych papryk świata. To aż dziewiętnaście odmian ostrych papryczek, z których najłagodniejsza osiąga „jedynie” 350 000 SHU. Nie brakuje również „gigantów” osiągających ponad 1 000 000 w skali Scoville’a, m. in. Carolina Reaper, Dragon’s Breath, Trinidad Moruga Scorpion czy Jigsaw Peach, które od lat dominują w rankingach ostrości. Na wystawie pojawiły się także polskie odmiany, takie jak Cheetos Yellows, Kraken Red oraz Lucifer Yellow.

Skąd bierze się ostry smak?

Piekący smak papryczek spowodowany jest obecnością kapsaicyny - substancji naturalnie produkowanej przez rośliny. Jej największa koncentracja występuje w tkankach otaczających nasiona owocu (i to one są najostrzejszą częścią papryki), o czym pisze lodz.pl.

Kapsaicyna ma wiele działań prozdrowotnych m.in.: przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i regulujące ciśnienie. Szybko wywołuje również uczucie gorąca oraz pobudza receptory. Choć temperatura ciała pozostaje bez zmian, mózg interpretuje ten sygnał jako palenie lub pieczenie wywołane spożyciem np. bardzo gorącego napoju.

Do oceny ostrości służy skala opracowana w 1912 roku przez amerykańskiego chemika, Wilbura Scoville’a – Skala Scoville’a, oznaczona skrótem SHU (od Scoville Hotness Unit, czyli jednostka ostrości Scoville’a). Aktualne maksimum skali to ponad 2 miliony SHU.

Kiedy wybrać się na wystawę?

Wystawę można podziwiać codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godz. 9:00–16:00 przez cały październik.

Warto się pospieszyć, bo czas trwania wystawy uzależniony jest od rozwoju roślin.

Na odwiedzających Palmiarnię czekają również m.in.: pawilon z roślinnością śródziemnomorską, pawilon z roślinnością równikową i podrównikową, ale na szczególną uwagę o tej porze roku zasługuje Ogródek Dydaktyczny, który przygotowuje się do jesieni. Wiele liści i kwiatów przybiera najpiękniejsze barwy. Największe wrażenie robią hortensje, róże i klony palmowe.

Lanberry jest autorką wielu hitów. Nawet nie wiesz, że to ona napisała wszystkie te piosenki!

Jak dobrze znasz Łódź i kultowe miejsca na mapie naszego miasta? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. W którym roku Łódź uzyskała prawa miejskie?