praca

i

Autor: Pexels

Praca

Będą zmiany w umowach-zleceniach. Dotkną milionów pracowników

2024-03-21 14:39

Rząd szykuje dużo zmian dla osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. O najważniejszych działaniach mówiła szefowa resortu pracy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego.

Rząd zapowiada zmiany w umowach-zleceniach

Rada Dialogu Społecznego dyskutowała w ostatnich dniach o najważniejszych działaniach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Szefowa resortu, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o pracach rządu nad projektem ustawy, który ma na celu wprowadzenie mechanizmu zaliczającego okres prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz okresy wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych do stażu pracy.

Przypomnijmy, że obecnie okresy pracy na podstawie umowy-zlecenia, a także w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie są wliczane do staży pracy. Ma to szczególne znaczenie przy obliczaniu wymiaru urlopu, a także przy ustalaniu prawa do urlopu wychowawczego oraz świadczeń przedemerytalnych. Jak podaje GUS, w Polsce na podstawie umów cywilnoprawnych pracuje 2,26 mln osób.

Co jeszcze zmieni się na rynku pracy?

To nie jedyne zapowiedzi zmian na rynku pracy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła także, że ministerstwo pracy zajmuje się ustawą o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt ma uszczelnić przepisy dotyczące zatrudniania zarówno obywateli Ukrainy, jak i państw trzecich. Rząd zamierza także wdrożyć dyrektywy unijne w sprawie wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

Kraje, które oferują Polakom wizę dla cyfrowych nomadów

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama
Listen on Spreaker.