Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim

i

Autor: UMŁ

Edukacja

Będą uczyli się o praniu pieniędzy. Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim

2023-06-20 15:42

Uniwersytet Łódzki uruchomił nowy kierunek studiów podyplomowych. Od nowego roku akademickiego studenci będą uczyć się, jak przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Rekrutacja już się rozpoczęła.

„Analityk AML - przeciwdziałanie praniu pieniędzy” to nowy kierunek studiów podyplomowych na Uniwersytecie Łódzkim uruchomiony we współpracy ze Związkiem Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (ABSL) oraz firmami takimi jak Euroclear, EY, mBank i Nordea Program. Program nowego kierunku - realizowany w formule stacjonarnej lub zdalnej na Wydziale Prawa i Administracji UŁ - został opracowany we współpracy z praktykami oraz przedstawicielami biznesu w odpowiedzi na obecne potrzeby rynku pracy, w szczególności sektora bankowego.

- W Łodzi mamy już ponad 100 centrów usług biznesowych, które będą w coraz większym stopniu zainteresowane pozyskaniem na rynku pracy specjalistów po kierunkach w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzmi (AML) - podkreśla prof. Agnieszka Kurczewska, prorektor ds. współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego. - Wspólna inicjatywa z ABSL, dzięki zaangażowaniu praktyków z doświadczeniem bankowym, pozwoli studentom zdobyć niezbędne kompetencje do efektywnego działania w środowisku zmieniających się regulacji.

Program nowego kierunku obejmuje prawo i ekonomię sektora bankowego, zarządzanie, rachunkowość oraz praktykę funkcjonowania instytucji finansowych. Jedna trzecia zajęć o charakterze praktycznym będzie dotyczyła rozwijania zdolności myślenia analitycznego, oceny ryzyka, pracy z dużą ilością danych oraz pozyskiwania i analizowania informacji z różnych źródeł.

- Studenci poznają też konkretne sposoby przeciwdziałania występujące w tych firmach, z którymi współpracujemy, czyli zobaczą, jakie to są systemy, jak je kontrolować, na czym to polega i jak to rozwijać, bo w tej tematyce to się co chwila zmienia. Druga strona nie śpi, więc pojawiają się co chwilę nowe rozwiązania – dodaje prof. Kurczewska.

Procesy związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy obsługuje coraz większa liczba podmiotów z centrów usług biznesowych w Polsce - z danych ABSL wynika, że w 2022 roku było to niemal 19 proc. wszystkich centrów. Wielu ekspertów szacuje, że zapotrzebowanie na tego typu usługi i procesy będzie rosło.

- Cieszymy się, że w Łodzi uruchomimy kierunek studiów o ogólnopolskim zasięgu, który odpowiada na potrzeby sektora usług, który pozostaje jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki - mówi Agnieszka Belowska-Gosławska, wiceprezydent ABSL ds. technologii.

Chciał się popisać przed policjantami. Rozpoczął się szalony pościg