Rząd wprowadza nowe dopłaty do prądu, ale nie dla wszystkich

i

Autor: pixabay

Dotacje

Będą comiesięczne dopłaty do prądu, ale nie dla każego. Kto dostanie 100 złotych od rządu?

2024-07-23 7:13

Ministerstwo rodziny chce przeznaczyć 30 mln złotych na dopłaty do prądu. Część osób będzie co miesiąc otrzymać dofinansowanie w kwocie 100 złotych. Dotacje mają trafić do około 30 tys. osób.

Będą comiesięczne dopłaty do prądu, ale nie dla wszystkich

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przekazanie 30 mln zł ze środków PFRON na dopłaty do energii dla osób z niepełnosprawnościami, które ze względu na swoją chorobę muszą korzystać z urządzeń pobierających znaczne ilości prądu. 

- Mówię o osobach, które korzystają na przykład z koncentratorów tlenu. Pewnie mało kto wie, że taki koncentrator tlenu musi u takiej osoby "chodzić" 18 godzin lub więcej w ciągu doby. To się przekłada na rachunek, tylko z tego tytułu, nawet 200 zł co miesiąc. Takie osoby często rezygnują z leczenia - poinformował wiceszef MRPiPS i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń w Polsat News.

Ile wyniosą dopłaty do prądu? 

Comiesięczne dofinansowanie ma wynieść 100 złotych miesięcznie. Z szacunków resortu rodziny wynika, że dopłaty może otrzymać nawet 30 tys. osób.

Wiceszef resortu rodziny był również pytany w Polsat News o kontrowersje wokół systemu orzeczniczego w Polsce.

- Nowy system orzeczniczy jest tym, nad czym również będziemy pracować, już pracujemy - zapewnił Krasoń.

Podkreślił, że system orzeczniczy powinien dostrzegać różne potrzeby osób z niepełnosprawnością.

- Nowoczesny system orzekania powinien przede wszystkim skupiać się na potrzebach i możliwościach danej osoby z niepełnosprawnością, a nie postrzegać człowieka tylko przez pryzmat medyczny. My nie dyskutujemy, czy ktoś ma nogę, czy nie ma nogi. My patrzymy, na ile on potrzebuje wsparcia, aby funkcjonować w społeczeństwie i realizować siebie - stwierdził.

Krasoń przypomniał, że weszła już w życie ustawa o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Dodał, że działają już wojewódzkie zespoły ds. orzecznictwa, których zadaniem jest określanie poziomu potrzeby wsparcia danej osoby.

Zaznaczył, że pod koniec 2023 r. każdy taki zespół otrzymał pieniądze, które miały pomóc przygotować się do wdrożenia nowego systemu orzekania na potrzeby świadczenia wspierającego.

To najwięksi pożeracze prądu! Sprawdź, które urządzenia pobierają najwięcej prądu w domu

Niepełnosprawny znów ma prąd
Listen on Spreaker.