Abonament RTV. Kto musi opłacać? Ile wynosi?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem płatność za abonament RTV jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy posiadają odbiornik radiowy i/lub telewizyjny. Wymagana jest jednak jedna płatność za gospodarstwo domowe, bez względu na liczbę domowników i odbiorników. Jest jednak szereg osób, które są zwolnione z tego obowiązku. Nalezą do nich:
- osoby, które ukończyły 75 rok życia,
- osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
KRRiT poinformowała, powołując się na ewidencję Poczty Polskiej, że na koniec 2022 roku zarejestrowanych było 4 947 939 abonentów, w tym abonentów instytucjonalnych 239 237. 4 703 846 stanowili abonenci z odbiornikiem telewizyjnym lub radiowym, natomiast 244 093 z samym radiem.
Ile wynosi abonament RTV w 2023?
Miesięczna opłata za abonament RTV wynosi:
- 8,70 zł - opłata za radioodbiornik
- 27,30 zł - opłata za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny
Polecany artykuł:
Abonament RTV. Lewica chce zmian
Zbliżają się wybory. Lewica przygotowała "Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw". Jak wynika z dokumentu, opozycja chce, by wszyscy seniorzy zostali zwolnieni z opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Wyjaśniają, że do tej pory opłat nie muszą ponosić jedynie najstarsi i najbiedniejsi.
"W ocenie projektodawców – biorąc pod uwagę malejącą stopę zastąpienia emerytur – nie jest zasadne utrzymywanie w zakresie zwolnień podmiotowych z opłat abonamentowych zróżnicowania emerytów według wieku i wysokości świadczenia. Z tego powodu projektodawcy proponują, aby zwolnieniem z opłat abonamentowych objąć wszystkich emerytów" - wyjaśniają.