Nowe 800 plus

i

Autor: pixabay

800 plus

800 plus nie na każde dziecko! Od przyszłego roku będą zmiany w wypłatach

2024-07-14 10:20

Wchodzą w życie zmiany w wypłatach 800 plus. Od 1 września zostanie wprowadzony obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus - zapowiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tys. ukraińskich dzieci.

Wchodzą w życie zmiany w wypłatach 800 plus

Podczas konferencji poświęconej nowym rozwiązaniom prawnym dotyczącym uczniów z Ukrainy w polskich szkołach, wiceministra edukacji Joanna Mucha powiedziała, że od 24 lutego 2022 r., w ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny w Ukrainie, do Polski przybyły 3 mln uchodźców z Ukrainy, z czego 43 proc. to były dzieci do 17. roku życia.

- Nie wiemy dokładnie, ile spośród nich zostało w Polsce, ale wiemy, że w polskich szkołach spośród grupy uchodźców, którzy przybyli do nas po napaści Rosji na Ukrainę, nadal uczy się 145 tys. ukraińskich dzieci i 34 tys. w polskich przedszkolach - podała.

Mucha zaznaczyła, że wiele - najczęściej matek, ale też rodziców nie wysłało dzieci do polskiej szkoły. Często powodem takiej decyzji - dodała - było przekonanie, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

800 plus już nie na każde dziecko! Będą zmiany w wypłatach

Wiceministra powiedziała, że liczba dzieci, które nie zostały wysłane do polskiej szkoła była szacowana na 150 tys.

- Z naszych szacunków wynika, że jest ona mniejsza (...) prawdopodobnie o połowę mniejsza - dodała.

Wyjaśniła, że szacunki przeprowadzono m.in. na podstawie danych z bazy PESEL ukraińskiego i z bazy osób pobierających świadczenie 800 plus.

- Zaprosimy te dzieci do polskiej szkoły. Od 1 września będzie je obowiązywał obowiązek szkolny, będą chodziły do polskich szkół. Co więcej, obowiązek szkolny będzie połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus - powiedziała Mucha.

Zmiana została wprowadzona nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która została już podpisana przez prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r., ale zmienione zasady przyznawania 800 plus będą brane pod uwagę od nowego okresu rozliczeniowego, czyli od czerwca 2025 roku. Jeżeli dziecko nie będzie realizować obowiązku szkolnego, nie otrzyma świadczenia. 

Tych imion nie można nadać dzieciom w Polsce. Na liście m.in. Wiedźmin czy... Nutella

Quiz. Wiedza z podstawówki. Sprawdź, czy masz większą wiedzę od ósmoklasisty

Pytanie 1 z 8
„0” jest liczbą całkowitą.
Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej o programie 800 plus
Listen on Spreaker.