80. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto
Łódź to szczególne miasto, które przed wojną było bardzo ważnym ośrodkiem żydowskiej kultury, nauki i handlu. Nasze tereny zamieszkiwało mnóstwo tej mniejszości narodowej, którzy otrzymywali schronienie. Jednak trzeba pamiętać również o tysiącach Żydów z podłódzkich miasteczek oraz wielu miast w Europie, którzy stracili tu życie lub stąd zostali wywiezieni do obozów zagłady.
W 2024 roku obchodzimy 80. rocznicę likwidacji Litzmnannstadt Getto. To właśnie w sierpniu 1944 roku z łódzkiego getta wywiezieni zostali przez niemieckich okupantów do Auschwitz-Birkenau ostatni mieszkańcy zamkniętej dzielnicy. Następnie getto zostało zlikwidowane na zawsze.
28 sierpnia rozpoczęły się oficjalne uroczystości na Stacji Radegast
Wydarzenia towarzyszące związane z 80.rocznicą trwają przez cały tydzień, od 21 do 31 sierpnia. Główne obchody jednak zaplanowano na czwartek, 29 sierpnia i odbywają się one na Stacji Radegast oraz na cmentarzu żydowskim.
O godzinie 12:00 rozpoczęły się uroczystości oficjalne na Stacji Radegast. Na miejscu pojawiło się wielu ocalałych i ich rodziny, goście i przedstawiciele władz oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.
"Chcemy, by ta uroczystość, poza uczczeniem pamięci o ofiarach i ocalałych, zaalarmować, że świat nie wyciąga wniosków z historii." - powiedzieli organizatorzy wydarzenia na początku obchodów.
Nie zabrakło również prezydent Łodzi, Hanny Zdanowskiej.
"Witam w Łodzi, w mieście, które od wielu lat upamiętnia swoich żydowskich mieszkańców. Najserdeczniej i z ogromnym wzruszeniem witam ocalałych z łódzkiego getta, a także ich rodziny, przedstawicieli drugiego i trzeciego pokolenia. To wielka radość, że jesteście z nami, jesteście naszymi przyjaciółmi i ambasadorami Łodzi w świecie (...) Łódź była i nadal jest Waszym miastem, Waszych korzeni i Waszym domem." - mówiła prezydent naszego miasta.