oszustwo

i

Autor: @CSIRT_KNF/Twitter.com

300 złotych za szczepienie przeciw COVID-19?! NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!

2022-01-17 9:40

300 złotych od Andrzeja Dudy za szczepienie przeciw koronawirusowi? Pod żadnym pozorem nie dajcie się na to nabrać! Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego przy Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega przed nowym sposobem na oszustwo! Co zrobić, by nie paść ofiarą przestępców? Czytaj w naszym artykule.

- Ostrzegamy przed fałszywą stroną, na której oszuści oferują zwrot 300 zł za szczepienie - piszą w mediach społecznościowych eksperci z CSIRT przy KNF. - Jeżeli wprowadzicie tam swoje hasło do banku, trafi ono bezpośrednio do oszustów, którzy wykorzystają je do kradzieży środków. Nie dajcie się nabrać!

Strona stworzona przez oszustów do złudzenia przypomina jedną z witryn rządowych. "Odbierz 300 zł za szczepienie od Prezydenta Andrzeja Dudy" - czytamy na niej. Trzeba przyznać, że ktoś włożył sporo trudu w to, by strona wyglądała wiarygodnie. Pieniądze pochodzić mają z programu "Wsparcie", który działać ma od 12 stycznia 2022 r. Miałby on obejmować wszystkich Polaków "którzy przeszli pełny cykl szczepienia".

Coś takiego oczywiście nie istnieje w rzeczywistości. Państwo nie płaci obywatelom za przyjmowanie szczepionek.

Jeśli jednak ktoś uwierzył w informacje podane na stronie i chce dostać pieniądze, zostaje przekierowany na fałszywą stronę logowania do banku. O to właśnie chodzi oszustom - próbując zalogować się na swoje konto, internaucie w rzeczywistości podają im swoje dane, które umożliwią kradzież wszystkich środków tam zgromadzonych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Pierwsza w tym roku kąpieli słonia Aleksandra z łódzkiego ZOO