Esprit Wikipedia

i

Autor: Wikipedia

Biznes

Znana firma odzieżowa składa wniosek o upadłość. Polacy uwielbiają tę markę

2024-06-19 14:28

Kolejna znana firma odzieżowa wpadła w finansowe tarapaty. Sieć Esprit złożyła w sądzie wniosek o upadłość swojej działalności w Europie. Założona w latach 70. ubiegłego wieku marka znana jest w 30 krajach na całym świecie.

Esprit ogłasza upadłość

Branża modowa pogrążona jest w kryzysie. Do listy znanych marek, które nie poradziły sobie na rynku po pandemicznym zastoju dołącza Esprit. Jak podaje portal Deutche Welle, w maju firma złożyła w sądzie rejonowym w Düsseldorfie wnioski o ogłoszenie upadłości dla Esprit Europe GmbH z siedzibą w Ratingen i sześciu innych niemieckich spółek. DW wyjaśnia, że Esprit Europe jest spółką-matką dla pomniejszych spółek działających w całej Europie, w tym także w Polsce.

- Celem jest restrukturyzacja europejskiego biznesu Esprit, zarządzanego w dużej mierze z Niemiec, oraz zmiana sytuacji na przyszłość – wyjaśniła firma w komunikacie prasowym przytoczonym przez Deutche Welle.

W ramach restrukturyzacji zwolnionych zostanie około 1,5 tys. pracowników, ale działalność będzie kontynuowana.

Jak podaje agencja Reutera, to kolejna procedura upadłościowa przeprowadzana przez Esprit ciągu czterech lat. Przedsiębiorstwo od dłuższego czasu nie radziło sobie z rosnącymi kosztami, a problemy zaczęły się wraz z wybuchem pandemii, która mocno osłabiła jego pozycję finansową. Podczas pandemii firma zwolniła około jednej trzeciej swoich pracowników i zamknęła 100 oddziałów. Z kolei w marcu tego roku złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w Szwajcarii, a miesiąc później także w Belgii.

Według agencja Reuter’s pojawił się już inwestor, który wyraził zainteresowaniem przejęciem znacznej części aktywów. Rozmowy w sprawie nabycia praw do marki w Europie mają być na zaawansowanym etapie.

Esprit działa na rynku prawie 60 lat

Firma Esprit została założona w 1968 roku przez Susie i Douga Tompkins’ów, którzy są także twórcami marki The North Face. Para początkowo sprzedawała odzież z busa, a siedzibą firmy było niewielkie mieszkanie w San Francisco. Obecnie Esprit Holdings Limited jest zarejestrowane na Bermudach, z siedzibą główną w North Point w Hongkongu. Przedsiębiorstwo działa na ponad 30 rynkach w Europie, Azji i Ameryce. W samej Europie posiada około 160 własnych sklepów oraz około 400 franczyzowych.

10 supermarketów, które zniknęły z Polski. Pamiętasz je?

Nowoczesna siłownia z dnia na dzień ogłosiła upadłość. Użytkownicy stracili tysiące złotych