demografia Łodzi

i

Autor: Pixabay.com

Łódź się wyludnia! Znamy najnowsze dane demograficzne

2022-01-28 13:06

Łódź stopniowo wyludnia się. Rodzi się mniej dzieci, a młodzi ludzie emigrują do innych miast. Jaki wpływ na demografię ma pandemia? Są najnowsze badania socjologów z Uniwersytetu Łódzkiego.

Jeżeli w tak dużym tempie Łódź będzie się wyludniać, to wkrótce wyprzedzi nas demograficznie również Wrocław. Oprócz spadku urodzin, mamy do czynienia z przeprowadzkami z Łodzi do miejscowości podmiejskich - zauważa dr Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. - Za równowartość mieszkania w centrum miasta można mieć działkę o powierzchni 2-3 tys.m. kw. i jeszcze postawić na niej domek. Co więcej, nie ma się wrednych sąsiadów ani kłopotów z parkowaniem, nie ma też dużych zanieczyszczeń czy problemów ze smogiem.

Negatywny wpływ na zmiany demograficzne ma dodatkowo pandemia – dodaje dr P. Szukalski. - W niepewnych czasach odkładamy decyzję o zawarciu związku małżeńskiego i poczęciu dziecka. Pandemia wpłynęła też wyraźnie na rynek pracy: niektóre zawody i branże zyskały, jak np. IT czy sprzedaż wysyłkowa, a inne straciły, np. gastronomia czy turystyka.

Rocznie ubywa ok. 6 tysięcy łodzian, to jest jeden procent wszystkich mieszkańców miasta. Te negatywne tendencję bardzo trudno będzie odwrócić. Zdaniem socjologów, można co najwyżej opóźniać proces wyludniania naszej metropolii.

Jak poinformował dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego według ostatniego spisu powszechnego, w Polsce mieszka 38 179,8 tys. osób.

W porównaniu z wynikami ze poprzedniego spisu (2011 r.), odnotowany został spadek o 0,9 proc.

Pierwsza robokelnerka w Łodzi!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!