Klawiatura laptop

i

Autor: fancycrave1/Pixabay/cc0 Kilka prostych kliknięć wystarczy do poznania naszej emerytury

Złodzieje nie próżnują. Tym razem pieniądze można stracić na Vinted!

2022-09-22 9:52

Oszuści znaleźli kolejny sposób, by okraść nas z pieniędzy. Teraz wykorzystują w tym celu popularną platformę sprzedażową Vinted. Ofiar oszustów jest z dnia na dzień coraz więcej. Na co trzeba uważać kupując i sprzedając w internecie?

Kolejny sposób oszustwa- na Vinted

W ostatnim czasie wzrosła liczba cyberprzestępstw na popularnym portalu Vinted, który służy przede wszystkim do sprzedawania i kupowania ubrań. Oszukana w ten sposób była między innymi kobieta, która wystawiła ogłoszenie dotyczące sprzedaży, po czym otrzymała wiadomość o zakupie przedmiotu  przez użytkownika portalu. Wszystko wydawało się być zgodne z działaniami firmy Vinted. Następnie dostała informacje, że rzekomy użytkownik prosi o zatwierdzenie zamówienia, które sprzedająca otrzymała w wiadomości mailowej. Po aktywacji linku pojawiła się strona łudząco przypominająca stronę internetową banku, więc kobieta wpisała niezbędne dane. Po wypełnieniu wszystkich wytycznych, które otrzymała, zauważyła, że z jej konta zniknęło niemal 8 tysięcy złotych. 

Kolejny przypadek oszustwa był bardzo podobny. 25-latka otrzymała również link do płatności. Kiedy otworzyła stronę, również fałszywą, wpisała dane do logowania i pojawił się komunikat: "Przez czas 5 minut będzie trwała weryfikacja danych". W rzeczywistości przez ten czas oszuści zdążyli za pomocą BLIK wypłacić z jej konta 1000 złotych.

Policja ostrzega przed oszustami

Policja ostrzega, aby w każdym przypadku, gdy otrzymamy na Vinted wiadomość, że przedmiot został zakupiony i należy potwierdzić sprzedaż na mailu, zachować szczególną ostrożność. Sposób działania przestępców jest prosty: podczas finalizowania rzekomej transakcji, stwarzają strony, które imitują pośredników płatności. Wówczas, po wpisaniu swojego loginu i hasła, oszuści otrzymują dostęp do naszych danych i mogą wypłacić wszystkie oszczędności.

Co najgorsze, oszustwa tego typu jak ostatnie, które występują coraz częściej na Vinted, są trudne do wykrycia. Oznacza to również bardzo ciężki proces odzyskania pieniędzy, czasami wręcz niemożliwy.

Jak sektor usług radzi sobie z podwyżkami? Zapytaliśmy przedsiębiorców