Szkoła Podstawowa nr 153 w Łodzi bez prawdziwego boiska. "Odbywają się tu zaliczenia na ocenę"
Jak ćwiczyć i spędzać czas na boisku szkolnym, jeśli zamiast zielonej nawierzchni, mamy do czynienia z asfaltem, do tego krzywym i dziurawym? Niestety to codzienność uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 153 w Łodzi, znajdującej się przy ulicy Obrońców Westerplatte 28.
Nowa nawierzchnia przed szkołą pojawiła się tam w 1971 roku i od tego czasu nie była wymieniana ani naprawiana. A więc można sobie tylko wyobrazić, co przeżywają tam dzieci i młodzież korzystająca z "boiska". Szczególnie, że odbywają się tam zajęcia, zdarza się, że również zaliczenia na ocenę.
O problemie porozmawiałam z przedstawicielką uczniów, przewodniczącą szkoły.
"Boisko jest nierówne. Powinno być gładkie, proste, ponieważ zdarzały się sytuacje, że dużo osób zdarło kolana albo łokcie, były też przypadki złamania. A więc zagraża to naszemu zdrowiu. Jako przewodnicząca chciałabym powalczyć o inną powierzchnię, by miała typowe wyposażenie, jakie powinno mieć boisko, a nie asfalt bez zabezpieczenia. Ławki, które znajdują się na boisku też wymagają naprawy. Chociaż ja już kończę szkołę, ale mam tu jeszcze rodzeństwo, walczę o nowe boisko dla przyszłych pokoleń" - przyznaje Marysia, uczennica 7 klasy.
Podobne zdanie na temat boiska mają dorośli, którzy zwyczajnie martwią się o swoje dzieci.
"Tutaj, jak się dzieci rozpędza, a mają jakieś np. zaliczenie biegu - bardzo łatwo o uraz. Ale z drugiej strony, gdzie indziej zrobić? Orlik tu powstać nie może ze względu na bliskość bloków mieszkalnych. A więc jedyną naszą nadzieją jest budżet, ale póki co dwa lata się nie udawało. Oby teraz było inaczej" - mówi pani Ewelina Klimczak, przewodnicząca Rady Rodziców.
"Stare, asfaltowe boisko jest nieodpowiednie dla nowoczesnych potrzeb edukacyjnych:Twarda nawierzchnia może powodować urazy przy upadkach. Boisko nie jest dostosowane do różnorodnych aktywności sportowych. Nawierzchnia asfaltowa stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa dzieci. Dużo do życzenia pozostawia również infrastruktura sportowa, czyli brak odpowiednich urządzeń sportowych na starym boisku (kosze do koszykówki, bramki, siatki do siatkówki) ogranicza możliwości prowadzenia zajęć." - podkreśla nauczyciel WF-u w SP 153, Michał Sajewicz.
Co istotne, nowoczesne, atrakcyjne boisko przyciągnie większą liczbę uczniów do aktywności fizycznej, zarówno podczas zajęć WF, jak i poza nimi. poza tym, bezpieczne, funkcjonalne i estetyczne boisko zwiększy atrakcyjność zajęć sportowych oraz zmniejszy ryzyko kontuzji. Oprócz tego umożliwi organizację wydarzeń sportowych, włączając całą społeczność szkolną oraz lokalną." - dodaje prowadzący WF.
Budowa boiska w SP 153. Co na to miasto?
Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta, by dowiedzieć się, dlaczego do tej pory nie udało się wyremontować boiska, a także, w co można zrobić obecnie w tej kwestii.
"Boisko wymaga modernizacji, ale inwestycja jest kosztowna, a biorąc pod uwagę ograniczone możliwości budżetowe oraz potrzeby remontowe wszystkich placówek edukacyjnych w mieście, szukamy środków pozabudżetowych aby sfinansować tą inwestycję. Natomiast SP 153 w latach poprzednich były realizowane inne inwestycje m.in. modernizacja placu zabaw, sali gimnastycznej czy pionu żywienia" - przekazała nam Monika Pawlak z Biura Rzecznika Prasowego Prezydenta Łodzi.
Jak dodała rzeczniczka, dyrekcja SP 153 zgłaszała projekt do BO w poprzednich latach, ale nie uzyskał on poparcia w głosowaniu. Niewykluczone jednak, że uda się to w tegorocznej edycji.
Łódzki radny zaangażował się w pomoc. Budżet Obywatelski to ostatnia deska ratunku
Głosowanie w Budżecie Obywatelskim trwało do 28 października. Teraz pozostaje czekać na wyniki, a one mają być znane już na początku listopada.
W nagłośnienie problemu łódzkiej szkoły zaangażował się łódzki radny, Tomasz Frączak, który sam uczęszczał do tej placówki.
"Jako absolwent Szkoły Podstawowej nr 153 w Łodzi, z całego serca wspieram projekt remontu boiska i zachęcam do oddania głosu na ten cel w Budżecie Obywatelskim. SP nr 153 zasługuje na nowoczesne i bezpieczne boisko, które będzie służyło nie tylko podczas lekcji WF, ale także jako miejsce zajęć pozalekcyjnych, radości, zabawy i integracji szkolnej społeczności. Boisko to przestrzeń, gdzie dzieci mogą się rozwijać, nawiązywać przyjaźnie i spędzać czas na świeżym powietrzu. Liczę, że Łodzianie masowo poprą projekt L059 i pomogą stworzyć wspaniałe warunki dla obecnych i przyszłych pokoleń uczniów tej szkoły!"- powiedział nam Tomasz Frączak.
W mediach społecznościowych polityk opublikował również film, który nagrał z uczniami, zachęcając do głosowania w Budżecie Obywatelskim.