sad

i

Autor: PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

wiadomości ze świata

Zamach na premiera Słowacji. Sąd podjął decyzję o areszcie dla Juraja C.

2024-05-18 15:41

Sędzia sądu karnego w Pezinku koło Bratysławy przychylił się w sobotę do wniosku prokuratora i zgodził się na tymczasowe aresztowanie Juraja. C., który ma postawione zarzuty zamiaru popełnienie zabójstwa z premedytacją.

Sąd podjął decyzję o areszcie dla Juraja C.

Sędzia sądu karnego w Pezinku przychylił się w sobotę do wniosku prokuratora i zgodził się na tymczasowe aresztowanie Juraja. C.

Uzasadnił decyzję możliwością ewentualne ucieczki oskarżonego, a także kontynuowania przez niego działalności przestępczej.

Sędzia nie przyjął pisemnego przyrzeczenia oskarżonego, a także oddalił wniosek o dozór kuratora i mediację. Decyzja sądu nie jest ostateczna. Jurajowi C. przysługuje ustawowy termin na podjęcie decyzji, czy złoży do Sądu Najwyższego zażalenie na postanowienie.

Juraj C. ma postawione zarzuty zamiaru popełnienie zabójstwa z premedytacją

Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w środę (15 maja) w mieście Handlova, gdzie na wyjazdowym posiedzeniu zebrał się rząd Słowacji. Do premiera kilka strzałów oddał 71-letni Juraj C. Jego czyn został oceniony jako motywowany politycznie.

Prywatna stacja telewizyjna Markiza przekazała, że zamachowiec powiedział policji, że atak zaplanował kilka dni wcześniej. Miał też mówić, że celowo chciał wyrządzić krzywdę premierowi, ale nie zamierzał go zabić. Natomiast syn Juraja C. przekazał, że nie miał pojęcia, co zamierzał jego ojciec. Zaprzeczył również, by był on leczony psychiatrycznie.

Premier Słowacji Robert Fico postrzelony!