Cmentarz Gdynia Witomino

i

Autor: Monika Czekańska

z regionu

Zabytkowa nekropolia potrzebuje wsparcia. Pomaga młodzież

2024-10-26 15:33

Około 400 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Łodzi i okolic zjawiło się w sobotę na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, by porządkować opuszczone groby. Uczniowie - podobnie jak w latach ubiegłych - zapoczątkowali także coroczną kwestę na ratowanie zabytków tej nekropolii.

To już tradycja, że w weekend poprzedzający dzień Wszystkich Świętych uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami biorą udział w porządkowaniu alejek i opuszczonych nagrobków Starego Cmentarza w Łodzi. W tym roku uczestnictwo w akcji zgłosiło ok. 40 szkół z Łodzi i okolic, m.in. z Konstantynowa Łódzkiego.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

Porządkowanie, w którym w tym roku bierze udział około 400 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rozpoczęło się około godz. 9. Cieszymy się, że sprzyja nam pogoda. Do południa sprzątały młodsze dzieci, potem umówiliśmy się z nieco starszą młodzieżą. Przy kancelarii cmentarza na części katolickiej nekropolii stanął nasz namiot, w którym można dostać potrzebne narzędzia i worki na śmieci czy liście. Każda z grup dostaje też zaplombowaną puszkę, do której może zbierać datki, chociaż dla nas najważniejszą formą wsparcia pozostaje porządkowanie

- powiedziała Agnieszka Łeń z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem (TONSC) w Łodzi.

Przed wielkim sprzątaniem Towarzystwo przygotowuje listę opuszczonych nagrobków na częściach: katolickiej, ewangelickiej i prawosławnej, o które trzeba zadbać oraz mapki, które pomagają w poruszaniu się po cmentarzu.

Mamy też takie szkoły, które od lat wspierają naszą akcję i co roku wracają do tych samych pomników; w pewien sposób uczniowie i nauczyciele czują się za nie odpowiedzialni

 - dodała Łeń.

Członkowie Towarzystwa - a są wśród nich m.in. łódzcy przewodnicy i regionaliści - przez cały rok organizują wydarzenia, które mają przypominać, jak ważnym dla historii i tożsamości miasta miejscem jest jego najstarsza nekropolia. Te popularyzatorskie działania są szczególnie intensywne jesienią, np. przez cały październik aż do końca listopada w każdą środę na Starym Cmentarzu odbywają się lekcje dla dzieci i młodzieży. Jak zaznaczyła Agnieszka Łeń, szkoły bardzo chętnie z nich korzystają.

Z kolei zainteresowani historią dorośli mogą wybrać się na jeden ze spacerów organizowanych regularnie przez TONSC. Najbliższy odbędzie się w niedzielę 27 października, o godz. 11. Jego tytuł to "Piękno wykute w kamieniu – dzieła artystów rzeźbiarzy na Starym Cmentarzu", a poprowadzi go Katarzyna Majewska, która zaprezentuje wybitne przykłady sztuki i ich autorów – rzeźbiarzy oraz zakłady kamieniarskie z Łodzi, kraju i zagranicy.

Stary Cmentarz w Łodzi powstał w latach 1855-58, od początku jako nekropolia trójwyznaniowa - dla katolików, prawosławnych i ewangelików. W 1995 roku, z inicjatywy dwóch nieżyjących już entuzjastów akcji - nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego i dziennikarza TVP Łódź Wojciecha Słodkowskiego, zainaugurowano zbiórkę pieniędzy na rzecz ratowania zabytków cmentarza – pomników, rzeźb i nagrobków.

Najważniejszą częścią kwesty pozostaje niezmiennie od lat zbiórka datków prowadzona na terenie nekropolii przez Towarzystwo, a także przedstawicieli władz miasta, mediów, artystów oraz polityków. W dniu Wszystkich Świętych, a także w następujący po nim weekend pieniądze do puszek będzie można wrzucać w godz. 9-19.

Tegoroczna 30. kwesta jest jubileuszowa, więc z tej okazji wydany zostanie specjalny numer Kroniki Miasta Łodzi pt. "Piękno utrwalone". To nawiązanie do wydawnictw, które ukazały się przy okazji wcześniejszych jubileuszowych kwest: na 15. wydano "Piękno ocalone", a na 25. ukazało się "Piękno odzyskane".

Zwieńczeniem wszystkich tych wydarzeń będzie uroczyste podsumowanie kwesty, do którego dojdzie w piątek, 15 listopada w Muzeum Miasta Łodzi. 

GALERIA: Najpiękniejsze pomniki witomińskiego cmentarza w Gdyni

SENIORZY REAGUJĄ NA HALLOWEEN | ESKA REAKCJE

Jak dobrze znasz mapę Łodzi? Sprawdź, czy rozpoznasz zaznaczoną ulicę [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Która to ulica?
quizlodz