Dawna willa Maurycego Frankela, znajdująca się przy ul. Sienkiewicza 26 w Łodzi, odzyska dawny blask. Budynek zachowa swój XIX-wieczny charakter. Po remoncie pierwsze piętro mają zajmować biura, na parterze ma powstać lokal usługowy z możliwością stworzenia w nim restauracji lub kawiarni. Kiedy można spodziewać się zakończenia prac?
- Prace postępują zgodnie z harmonogramem. W ostatnich dniach rusztowania były demontowane i trwają ostatnie prace wykończeniowe przy elewacji. W zabytkowych wnętrzach prowadzone są prace przy montażu instalacji i przebudowie ścian działowych - mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.
Pierwszym właścicielem willi był Maurycy (Moryc) Fränkel (Frenkel), jeden z najbardziej znaczących przedstawicieli żydowskiej burżuazji Łodzi przełomu XIX i XX wieku.
Fränkel wspierał finansowo w latach 1881-1887 budowę łódzkiej synagogi „postępowej” przy ul. Spacerowej, a następnie został zastępcą członka Komitetu Synagogi. Był również prezesem zarządu otwartej w 1901 r. szkoły „Talmud-Tora”, którą wspierał finansowo.
Willa przy ulicy Sienkiewicza została wzniesiona na działce zakupionej w 1882 r. wraz z zabudowaniami magazynowymi usytuowanymi w głębi posesji. Zachowana archiwalna kopia projektu budynku podpisana jest przez architekta Miejskiego Hilarego Majewskiego. Po śmierci Fränkela, willa została własnością wdowy, Róży vel Rozalii Fränkel. Na posesji znajdowała się wówczas fabryka wyrobów wełnianych.
Od 1923 r. współwłaścicielem było małżeństwo Natan vel Lachman i Helena Sztiller, które użytkowało zabudowania gospodarcze w głębi podwórka. Po śmierci Róży Fränkel w 1925 r. i długim procesie spadkowym, posesję przejęła rodzina Sztillerów. W 1937 r. została sprzedana Stowarzyszeniu Kupców miasta Łodzi. W okresie okupacji niemieckiej przejęta przez władze hitlerowskie, a po 1945 r. przez władze komunistyczne i przekazana w użytkowanie Milicji Obywatelskiej, w 1989 Policji Państwowej.