Łódź, czyli miasto wyjątkowe
Mówi się, że Łódź jest miastem wyjątkowym ze względu na swą oryginalność, historię, specyficzną atmosferę czy postindustrialne dziedzictwo. Są tacy, którzy uważają, że nasze miasto można albo kochać albo nienawidzić.
Z pewnością Łódź słynie między innymi z przemysłu i fabryk, najdłuższej ulicy handlowej w Europie, czyli Piotrkowskiej, wielokulturowości (do wybuchu II wojny światowej w zgodzie ze sobą żyli przedstawiciele społeczności żydowskiej, niemieckiej, rosyjskiej i polskiej. Pozostałości po tym tyglu kulturowym widać do teraz), jest to również miasto filmu. Czy jednak właśnie tak postrzegają Łódź mieszkańcy innych miast? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Polecany artykuł:
Łódź. Jakie skojarzenia mają mieszkańcy innych miast?
Jak Łódź postrzegają mieszkańcy innych miast? Okazuje się, że zaskakująco dobrze. Oczywiście podczas sondy nie zabrakło głosów, że Łódź kojarzy się z brudem, niebezpiecznymi ulicami czy aferami dotyczącymi łowców skór.
Mieszkańcy innych miast zdają sobie również sprawę z ciągłych remontów, które pojawiają się w Łodzi.
"Ja Łódź kojarzę z jednym wielkim remontem. Ostatnio byłam na koncercie w Atlas Arenie i dostanie się tam graniczyło z cudem. Koszmar" - powiedziała Ania z Wrocławia.
Zaskakująco dużo osób młodych kojarzy Łódź z filmem, dużo mniej z przemysłem, bo zaledwie jedna osoba wspomniała przemysł tekstylny, fabryki i zakłady przemysłowe. W przypadku osób starszych, wyglądało to zupełnie odwrotnie.
Wśród innych słów, które były kojarzone z Łodzią pojawiły się: Manufaktura, Piotrkowska, Widzew Łódź, Zbigniew Boniek, ale również Michał Wiśniewski. Pojawił się także już kultowy cytat Cezarego Pazury z filmu Ajlawju, czyli "Łódź k....".