Piekarze i cukiernicy zapłacą za gaz nie więcej niż 200,17 zł/MWh. Wystarczy, że złożą stosowny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Z preferencyjnej ceny gazu będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zajmują się produkcją pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek oraz wykorzystują do prowadzenia działalności piec ogrzewany gazem ziemnym. Pomoc będzie dotyczyła rachunków za gaz począwszy od kwietnia 2023 r.
Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej za gaz można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Do wniosku należy dołączyć kopię faktury rozliczeniowej za gaz. Wniosek musi trafić do ZUS w terminie 30 dni od dnia wystawienia faktury. Jeżeli faktura została wystawiona przed wejściem w życie przepisów dotyczących stosowania ceny maksymalnej, to wniosek można złożyć w ciągu 30 dni od 8 kwietnia 2023 r.
- Każdy wniosek o stosowanie ceny maksymalnej może dotyczyć wyłącznie jednej faktury - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Jednym z warunków otrzymania pomocy jest brak zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych oraz składek ZUS. Ponadto przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia powinni dysponować limitem pomocy de minimis oraz muszą spełnić odpowiednie warunki:
- prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności kodem 10.71.Z (stan na 31 grudnia 2022 r.) i był to przeważający rodzaj ich działalności
- prowadzili działalność oznaczoną kodem 10.71.Z w formie spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy Prawo spółdzielcze (stan na 31 grudnia 2022 r.)
- prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.71.Z (stan na 31 grudnia 2022 r.) i przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku o cenę maksymalną, pochodził w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek
Jeśli pracownik ZUS będzie mieć wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z przedsiębiorcą telefonicznie lub poprzez PUE ZUS. W przypadku wydania decyzji odmownej, każdy wnioskodawca, za pośrednictwem ZUS, będzie mógł odwołać się do sądu. Odwołanie należy złożyć na piśmie, w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji.