Wiadomości

Współwłaściciel ŁKS-u przekazał cenny dar dla Centrum Zdrowia Matki Polki. To początek bliższej współpracy?

2024-10-25 10:03

Współwłaściciel ŁKS-u, Dariusz Melon, przekazał Instytutowi Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zestaw do funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Warte ponad 330 tys. zł urządzenie będzie wykorzystywane w leczeniu dzieci. Jak zapowiedział współwłaściciel ŁKS-u, klub ma w planach dalszą współpracę z instytutem.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wzbogacił się o zestaw do czynnościowego rezonansu magnetycznego, niezbędny do planowania oszczędzających zabiegów neurochirurgicznych przy rozrostowych zmianach mózgu. Środki na zakup tego bardzo cennego dla szpitala sprzętu o wartości ponad 330 tys. zł przekazali - za pośrednictwem Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi - Elżbieta Melon oraz Dariusz Melon, współwłaściciel piłkarskiego ŁKS-u. W czwartek darczyńca odwiedził instytut w towarzystwie młodych sportowców ŁKS-u.

- Jestem tutaj z reprezentacją ŁKS-u, bo poza tym, że bardzo lubię szpital już od jego początków, jestem również kibicem Łódzkiego Klubu Sportowego - powiedział Dariusz Melon. - Uważamy, że wychowanie poprzez sport i czerpanie dobrych wzorców są bardzo ważne. ŁKS to najstarszy i największy klub w Łodzi, mający wielkie tradycje i dużo skupionej wokół siebie młodzieży. Stąd ta inicjatywa, która, mam nadzieję, będzie początkiem bliższej współpracy.

Jak zapowiada dyrektor ICZMP prof. Iwona Maroszyńska, nowy sprzęt będzie wykorzystywany w pawilonie pediatrycznym placówki. Urządzenie posłuży do rozbudowy rezonansu magnetycznego trzyteslowego, który wytwarza bardzo silne pole magnetyczne pozwalające na niezwykle dokładne obrazowanie wszystkich zakamarków ludzkiego ciała.

- Do rezonansu została dokupiona przystawka, która umożliwi zobaczenie myśli pacjenta - wyjaśnia prof. Piotr Grzelak, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ICZMP. - Gdy osobę poddawaną badaniu poprosimy o wykonywanie różnych czynności, w mózgu zobaczymy odpowiedź ośrodka zawiadującego danym ruchem - zobaczymy jego lokalizację oraz intensywność odpowiedzi. W przypadku naszych pacjentów z oddziału neurochirurgii są to najczęściej badania wykonywane w tzw. protokole guza mózgu, czyli przed planowaną operacją zmian rozrostowych.

Badanie czynnościowe pozwala na ustalenie, do jakich zmian w mózgu doprowadziły zmiany rozrostowe, m.in. jak przemieściły się poszczególne ośrodki odpowiedzialne za funkcje życiowe chorego. Dzięki temu operację można przeprowadzić w sposób najbardziej oszczędzający struktury mózgu. Nowe urządzenie umożliwia też monitorowanie schorzeń neurologicznych przebiegających z uszkodzeniami różnych ośrodków w mózgu.

Troska o pacjentów została doceniona przez Stowarzyszenie Miłośników Łaskiej Róży, dzięki któremu w ogrodach ICZMP zasadzono dwie róże: „ŁKS” oraz „Liwię”, na cześć wnuczki Elżbiety i Dariusza Melonów.

Małgorzata Tomaszewska marzy o trzecim dziecku. Niewiarygodne, co wyjawiła

To najlepsi piłkarze z łódzkich drużyn! Sprawdź, czy rozpoznasz zawodników Widzewa i ŁKS-u [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Kto to jest?
To najlepsi piłkarze z łódzkich drużyn!