Kolęda 2023/2024. Kiedy zaczynają się wizyty duszpasterskie?
Po Bożym Narodzeniu rozpoczną się wizyty duszpasterskie w domach wiernych. Jednak z powodu pandemii koronawirusa, przez ostatnie dwa lata kolęda nie odbywała się na normalnych zasadach.
Kolędy w domach odbywają się najczęściej już od 27 grudnia i trwają aż do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego. Co jednak istotne, terminów tych nie nakazuje żadne prawo.
Dokładne informacje o odwiedzinach księdza u wiernych dostępne są zazwyczaj na stronie internetowej parafii, do której należymy.
Jak przygotować się do wizyty księdza po kolędzie?
Zgodnie z zasadami, podczas wizyty duszpasterskiej nasz stół powinien być nakryty białym obrusem. Na nim znajdować się natomiast powinien krucyfiks i dwie lub jedna zapalona świeca. Dodatkowo, warto mieć także wodę święconą i kropidło. Jeśli nie posiadamy w domu wody święconej, wydawana jest ona jest zazwyczaj w kościele.
A jak wygląda wizyta księdza? Najważniejsze, by pamiętać, że na czas spotkania wyłączyć wszelkie urządzenia elektroniczne i skupić się na modlitwie. W czasie wizyty można również poprosić księdza o poświęcenie mieszkania. Po spotkaniu z duchownym najczęściej Polacy przekazują mu kopertę z pieniędzmi.
Polecany artykuł:
Czy można nie przyjąć księdza po kolędzie?
Oczywiście możemy nie wpuścić księdza do mieszkania. Od wizyt duszpasterskich w ciągu ostatnich lat odchodzi coraz więcej osób. Dla Kościoła jest to oczywiście znak, że dana rodzina jest niepraktykująca lub niewierząca.
W mediach pojawiają się jednak doniesienia, że proboszcz "ostrzega" wiernych, że jeśli nie przyjmą księdza po kolędzie, to nie zostaną pogrzebani w obrządku katolickim. Jednak według prawa kanonicznego duchowni nie mają prawa odmówić pochówku, tylko dlatego, że parafianin nie przyjął księdza z wizytą duszpasterską.