Niektóre są skromne, inne - bardzo efektowne. Każdy z nich ma upamiętniać śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa Jak co roku, w łódzkich kościołach przygotowane zostały Groby Pańskie. Wybraliśmy się do kilku świątyń, by je obejrzeć.
Groby Pańskie w Polsce
W Polsce tradycja ta sięga XIII wieku i została spopularyzowana przez zakon bożogrobców, którzy przybyli z Palestyny.
Początkowo do Grobu Pańskiego zanoszono krzyż owinięty w czerwony ornat, symbolizujący ciało zmarłego. Z czasem zastąpiono go konsekrowaną Hostią, najpierw w korporale, a później w monstrancji. W okresie baroku groby zaczęto bogato zdobić, organizując przy nich czuwania z pieśniami pasyjnymi i modlitwami.
Polecany artykuł:

Groby Pańskie symbolem patriotyzmu
W Polsce Groby Pańskie nabrały szczególnego znaczenia, łącząc elementy religijne z patriotycznymi. W czasie zaborów, okupacji niemieckiej i stanu wojennego stawały się miejscem manifestowania uczuć narodowych i wiary w zmartwychwstanie Polski. Współcześnie często nawiązują do aktualnych problemów społecznych i moralnych.
Zgodnie z przepisami liturgicznymi, centrum Grobu Pańskiego stanowi monstrancja z Najświętszym Sakramentem, przykryta przezroczystym welonem, symbolizującym całun. W wielu parafiach przy grobie pełnią wartę strażacy, harcerze lub osoby przebrane za rzymskich żołnierzy. Tradycja ta, choć w innych krajach zanikła, w Polsce przetrwała i jest pielęgnowana do dziś.