Straż Miejska Tarnów

i

Autor: UM Tarnów Straż Miejska w Tarnowie wraca do wykonywania swoich zwykłych obowiązków

Emerytury

Wcześniejsza emerytura dla kolejnej grupy zawodowej? "Korzyść może być podwójna"

2025-02-04 12:29

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą obniżenia wieku emerytalnego dla strażników miejskich. Napisali w tej sprawie interpelację do minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Co na to ministerstwo?

Niższy wiek emerytalny dla kolejnej grupy zawodowej?

- Uprzejmie proszę o podjęcie działań mających na celu obniżenie granicy wieku emerytalnego dla straży miejskiej z uwagi na wyjątkowość tej służby, niejednokrotnie zbliżoną do pracy Policji, będącą ważnym elementem bezpieczeństwa publicznego – napisała posłanka Alicja Łuczak w piśmie wysłanym do minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Pod interpelacją podpisali także inni posłowie Koalicji Obywatelskiej - Marek Jan Chmielewski, Marcin Józefaciuk, Łukasz Ściebiorowski, Henryk Szopiński i Renata Rak.

Posłowie podkreślają, że praca strażników miejskich odpowiada definicji zawartej w art. 3 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych, ponieważ wymaga odpowiedzialności, sprawności fizycznej i psychicznej.

- Strażnik po kilkudziesięciu latach pracy może nie być już tak aktywny, sprawny i skuteczny. Tym samym zasadne jest obniżenie wieku emerytalnego dla strażników gminnych. Korzyść może być podwójna: usprawnienie pracy oraz argument perspektywy wcześniejszego przejścia na emeryturę, np. w wieku 60 lat, pod warunkiem odpowiednio długiego stażu pracy np. minimum 25 lat (podobnie jak w innych służbach mundurowych) – czytamy w dalszej części interpelacji.

Obecnie osoby wykonujące prace strażnika miejskiego (gminnego) mają prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, tj. po ukończeniu wieku 60 lat w przypadku kobiety i 65 lat w przypadku mężczyzny. Ministerstwo już odpowiedziało na poselską interpelację.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

- Strażnicy gminni (miejscy) nie wykonują pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych. Podkreślenia wymaga, że w wykazie tym nie znalazły się także prace wykonywane przez funkcjonariuszy niektórych innych formacji mundurowych niż straże gminne, np. Straży Leśnej czy Państwowej Straży Łowieckiej. Z pewnością natomiast mają one pewne cechy wspólne z Policją, której funkcjonariusze korzystają z preferencyjnych warunków nabywania prawa do emerytury w systemie zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy służb mundurowych 

– napisał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski i dodał, że nie są obecnie podejmowane działania mające na celu umieszczenie prac wykonywanych przez strażników gminnych (miejskich) w wykazie prac o szczególnym charakterze.

Quiz kuchnia PRL. Czy pamiętacie jedzenie z dawnych czasów? 11/11 oznacza, że jedliście!
Pytanie 1 z 11
Na początek coś banalnego. Co sypało się na chleb w czasach PRL?
Chleb
Tak 90-letnia Irena Santor dorabia do emerytury. Niewiarygodne. Kwoty z kosmosu!