Wczasy pod gruszą. Etatowcy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Ile wynosi dofinansowanie do wakacji?

i

Autor: pixabay

Wakacje

Wczasy pod gruszą. Etatowcy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Ile wynosi dofinansowanie do wakacji?

2023-06-14 15:49

Wczasy pod gruszą to dofinansowanie do wakacji wypłacane przez pracodawcę z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jednak nie każdy pracownik może liczyć na dodatkowe pieniądze. Sprawdź, czy należą ci się wczasy pod gruszą oraz ile wynosi dofinansowanie.

Wczasy pod gruszą - dla kogo?

Poza wynagrodzeniem za czas urlopu, pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę mogą liczyć na dofinansowanie do letniego wypoczynku, czyli tzw. wczasy pod gruszą. Jednak nie każdy etatowiec otrzymuje dodatkowe środki na wakacje. Od czego to zależy?

Wczasy pod gruszą są wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ale nie każda firma taki fundusz posiada. Generalnie ZFŚS obowiązują w firmach prywatnych, zatrudniających powyżej 50 osób, a także w jednostkach budżetowych, gospodarstwach pomocniczych tych jednostek oraz zakładach budżetowych jednostek samorządu terytorialnego - bez względu na liczbę pracowników.

Jak wynika z badania opublikowanego przez firmę Sodexo, wczasy pod gruszą oferuje 39 proc. firm, które wzięły udział w sondażu. 

Dofinansowanie częściej proponują duże firmy. Nawet 76 proc. pracodawców, zatrudniających powyżej 500 osób, zapewnia pracownikom wczasy pod gruszą. 

- Dla porównania, w firmach liczących 20-49 pracowników odsetek wskazań wynosi 29 proc., a w przedsiębiorstwach zatrudniających 50-99 pracowników - 53 proc. - podawała firma Sodexo.

W firmach, w których przeważają pracownicy biurowi, dofinansowanie wypoczynku jest znacznie bardziej popularne niż w pozostałych organizacjach.

- Na taką formę świadczenia wskazało 58 proc. firm, w których strukturach dominują tzw. białe kołnierzyki, podczas gdy w firmach z przewagą niebieskich kołnierzyków (pracowników fizycznych) wskazań było 25 proc. - informowała firma Sodexo.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Wszelkie kwestie dotyczące dofinansowania do wakacji powinny być zapisane w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W regulaminie powinny się znaleźć takie informacje jak:

  • kto jest uprawniony do świadczenia,
  • jaka jest jego wysokość,
  • jaka jest częstotliwość wypłat świadczenia,
  • ile dni nieprzerwanego urlopu pracownicy powinni wykorzystać, aby mogli otrzymać dofinansowanie do wypoczynku.

Ile wynoszą wczasy pod gruszą?

O tym, komu i w jakiej wysokości należy się świadczenie socjalne, powinny decydować kryteria takie jak sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika - czytamy na stronie rządu. W związku z tym kwoty dofinansowania mogą się od siebie różnić. Dodatkowo, pieniądze wypłacane pracownikom zależą od zgromadzonych środków, a także od ilości pracowników. Przepisy w żaden sposób nie regulują minimalnej oraz maksymalnej kwoty dofinansowania. Najczęściej wczasy pod gruszą wynoszą kilkaset złotych. Zasadniczo na najwyższe dofinansowanie mogą liczyć pracownicy, będący w najgorszej sytuacji materialnej.

Wczasy pod gruszą - co zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie?

Pracownik firmy, w której obowiązuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, powinien złożyć u pracodawcy wniosek o przyznanie wczasów pod gruszą. Najlepiej to zrobić wraz ze złożeniem wniosku o urlop wypoczynkowy. Ważne jednak jest to, że wczasy pod gruszą są przyznawane za urlop trwający nieprzerwanie co najmniej 14 dni. Świadczenie przysługuje pracownikowi bez względu na to, kiedy wykorzysta urlop oraz jak zamierza go spędzić.

Zwykle do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o sytuacji rodzinnej i finansowej, aczkolwiek zasady przyznawania dofinansowania (ujęte w regulaminie) mogą się od siebie różnić. 

Wybierasz się na wakacje? Sprawdź, gdzie jest najtaniej w tym roku

Pojechali na wakacje i uratowali pieski Tosia i Leosia żyją dzięki małżonkom,którzy zabłądzili na rowerach