W tych krajach zakazano wyświetlania Barbie w kinach
W Libanie zakazano wyświetlania filmu "Barbie" w kinach - podaje agencja Reuters. O wprowadzeniu zakazu poinformował libański minister kultury, Mohammad Mortada i podkreślił, że sprawą zajmie się generalna dyrekcja do spraw bezpieczeństwa, czyli organ odpowiedzialny m.in. za cenzurę i podległy ministerstwu spraw wewnętrznych.
Decyzja ma być podyktowana rzekomym "promowaniem homoseksualizmu i transpłciowości". Zdaniem libańskich władz film "stoi w sprzeczności z wartościami moralnymi oraz religijnymi i umniejsza znaczeniu rodziny".
Polecany artykuł:
W ślad za Libanem poszedł także Kuwejt. Tamtejsza państwowa agencja prasowa podała, że film nie będzie wyświetlany w kinach, aby chronić "etykę publiczną i tradycje społeczne".
Jak przypomina Reuters, Liban był pierwszym krajem arabskim, który zorganizował w 2017 roku "tydzień dumy gejowskiej", przez co był postrzegany jako bezpieczna przystań dla społeczności LGBT na konserwatywnym Bliskim Wschodzie. Jednakże w zeszłym roku władze Libanu zmieniły nastawienie do społeczności LGBT. Minister spraw wewnętrznym Bassam al-Mawlawi wydał w ostatnim czasie zakaz organizowania w Libanie wydarzeń "promujących perwersję seksualną".
Jak podkreśla Reuters, minister kultury jest popierany przez partię radykalnych szyitów Hezbollah.
- W przemówieniu wygłoszonym w zeszłym miesiącu Hasan Nasr Allah (lider Hezbollahu - przyp.red.) wezwał władze Libanu do podjęcia działań przeciwko materiałom, które uznał za promujące homoseksualizm, w tym poprzez ich "zakazanie" - podaje agencja. - Powiedział, że homoseksualizm stanowi "bezpośrednie zagrożenie" dla Libanu i należy mu "stawić czoła".
Szef Hezbollahu mówił wprost, że akt homoseksualizmu powinien być karany śmiercią.
We wtorek ( 8 sierpnia) rząd Libanu wezwał obywateli do "trzymania się" wartości rodzinnych po spotkaniu z najwyższym duchownym chrześcijańskim w kraju, patriarchą Becharą Boutrosem al-Rai, choć nie wspomniał konkretnie o społeczności LGBT.
Ayman Mhanna, dyrektor wykonawczy obywatelskiej fundacji non-profit Samir Kassir Foundation, powiedział agencji Reuters, że posunięcie Mortady nastąpiło pośród "fali bigoterii".
- Jest to część szerszej kampanii, która łączy Hezbollah, chrześcijańską skrajną prawicę i innych czołowych przywódców religijnych w skoncentrowanej kampanii przeciwko osobom LGBT - powiedział Mhanna w rozmowie z dziennikarzami agencji Reutera.
"Barbie" zarobiła w ciągu trzech tygodni ponad miliard dolarów. Film utrzymuje się na pierwszym miejscu listy najchętniej oglądanych w kinach produkcji. Do tej pory tylko 53 filmy zarobiły ponad miliard dolarów.