Wakacje

W tych krajach trzeba się targować. Jak nie popełnić kulturowej wpadki?

2024-07-14 10:22

W jednych krajach nie wypada się targować, a w innych jest to wręcz wymagane. Łatwo jednak o wpadki. Jeśli nieświadomie obrazisz sprzedawcę, może cię nawet wyrzucić ze sklepu. Przed wakacyjnymi wojażami warto zaznajomić się ze sztuką negocjowania cen. Dzięki temu nie tylko unikniesz kulturowych wpadek, ale też kupisz pamiątki w okazyjnych cenach.

Gdzie nie wypada, a gdzie trzeba się targować?

Wakacje za pasem. Co drugi Polak zamierza wyjechać w tym roku na urlop, w tym wielu planuje zagraniczne wojaże. Przed wyjazdem warto zapoznać się z trudną sztuką targowania. Dzięki temu można nie tylko zaoszczędzić, ale także uniknąć kulturowych wpadek, bo w niektórych krajach negocjowanie ceny jest wręcz wymagane.

Dla mieszkańców Ameryki Północnej i Europy Północnej oraz Zachodniej targowanie nie jest normalną praktyką. Wiele osób uważa, że jest to nie na miejscu. Tymczasem jadąc na Bałkany czy południe Europy, warto podszlifować umiejętności negocjacyjne. A jak jest poza Europą?

- Z kulturowego punktu widzenia w wielu krajach negocjowanie cen jest nie tylko akceptowalne, ale wręcz oczekiwane. W państwach Azji Południowo-Wschodniej (np. Wietnamie, Tajlandii czy Kambodży) ten, kto twardo się targuje, budzi większy szacunek. Równie wielką miłością do targowania się pałają mieszkańcy państw Afryki Północnej, Ameryki Południowej czy Meksyku- wyjaśnia Nadiia Mykhalevych z Preply.

Poznaj niezawodne tricki negocjacji 

No i nie można zapominać o Bliskim Wschodzie. Tam sprzedawcy uwielbiają się targować.

W krajach Bliskiego Wschodu negocjowanie jest dla sprzedawców niczym wyśmienita zabawa w kotka i myszkę. Arabowie mają to we krwi. W Jordanii czy Omanie ceny podawane na targowiskach są z góry znacznie zawyżone. Wielu nieświadomych turystów często po prostu przepłaca, gdy właściciele straganów na Bliskim Wschodzie ochoczo raczą kupujących przekąskami czy herbatą – dodaje Mykhalevych.

Portal Preply sprawdził, jak należy targować się w różnych krajach, żeby uniknąć kulturowych wpadek. W naszej galerii znajdziesz kulturowe niuanse, jakie warto znać.

Zakup działki budowlanej - czy warto targować się o cenę?
Listen on Spreaker.