Powołanie nowej instytucji kultury, która ma kultywować ludowe tradycje i budować markę regionu w kraju to inicjatywa samorządu województwa łódzkiego. Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego ma powstać w Sieradzu na ul. Podzamcze, na działce przekazanej pod budowę przez magistrat.
Folklor to nasze dziedzictwo, wspaniała baza do budowania przyszłości w oparciu o naszą przeszłość, o tradycje i obrzędowość. Ale współczesny folklor to przede wszystkim ludzie zaangażowani w pielęgnowanie tych wartości. Warto i należy ich doceniać, wspierać oraz promować. Dlatego tworzymy instytucję, która pomoże im dzielić się doświadczeniami i zarażać swoją pasją kolejne pokolenia mieszkańców
– przekonywał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Co tam zobaczymy?
Koncepcję Centrum Folkloru opracowano w 2021 r., a następnie ogłoszono przetarg na projekt architektoniczny. Według zwycięskiej koncepcji budynek ma łączyć nowoczesną architekturę z ludowymi inspiracjami. Jego bazą były analizy naukowe, które pozwoliły wyodrębnić cztery główne ośrodki regionalne województwa łódzkiego: łowicki, sieradzki, łęczycki i rawsko-opoczyński. Każdemu z tych regionów zostanie poświęcona jedna sala ekspozycyjna. Na pograniczu tych obszarów mają zostać uwzględnione zjawiska kulturowe pojawiające się wokół mniejszych ośrodków, w tym takich miast, jak Piotrków, Skierniewice, Wieluń czy Radomsko.
Projekt zakłada wystawę stałą w formie ścieżki prezentującej najważniejsze zjawiska związane z kulturą ludową i folklorem woj. łódzkiego. Ekspozycja zostanie podzielona na cztery galerie reprezentujące tematykę głównych ośrodków regionalnych. Każdą będzie charakteryzować aranżacja i kolorystyka nawiązująca do strojów ludowych. W przestrzeniach między galeriami powstaną sale multimedialne oraz eskpozycje opowiadające o wiejskich obrzędach. W centrum prowadzone będą również działania promujące folklor i inspirujące twórców ludowych.
Centrum ma być gotowe za dwa lata. Budowa będzie kosztować blisko 67 mln zł. 27 mln zł samorząd województwa przeznaczy z własnego budżetu, a resztę ma stanowić unijna dotacja. Zarząd województwa wybrał inwestycję do dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.