Szczepieniobusy to specjalnie oznaczone samochody wyposażone m.in w przenośną lodówkę na szczepionki oraz sprzęt umożliwiający udzielenie pomocy w przypadku nagłego wstrząsu anafilaktycznego. Personel to doświadczeni pracownicy szpitali wojewódzkich z Piotrkowa Trybunalskiego, Skierniewic, Sieradza i Bełchatowa oraz stacji ratownictwa medycznego. Medycy będą nie tylko szczepić jednodawkową szczepionką przeciw COVID-19, ale też rozmawiać z mieszkańcami i edukować. - To będzie takie wyjście do osób, które nie tyle są przeciwne szczepieniom, ale do tej pory nie stanowiło to dla nich priorytetu. Dojazd do nich sprawi, że wyszczepialność w naszym województwie wzrośnie - mówi wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.
Na początek zaplanowano akcję w tych miejscowościach w których zaszczepiło się mniej osób. W niedzielę busy pojadą m.in.do Woli Krzysztoporskiej i Rawy Mazowieckiej w powiecie piotrkowskim, Buczka w powiecie łowickim i w Goszczanowa w powiecie sieradzkim. Harmonogram jest na stronie łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.
Pełnomocniczka wojewody łódzkiego ds. szczepień Jolanta Kowalik-Gęsiak zapewnia, że mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Po atakach antyszczepionkowców organizatorzy szczepień poprosili o wsparcie służby. Wszystkie stacjonarne i mobilne punkty szczepień w regionie łódzkim są pod nadzorem policji. - To są działania prewencyjne. W naszym województwie nie odnotowano do tej pory większych zdarzeń, to były tylko jakieś zaczepki, które w żaden sposób nie zagrażały mieszkańcom, czy osobom czekającym na szczepienie – mówi pełnomocniczka.
W województwie łódzkim działa obecnie 427 powszechnych punktów szczepień, 50 populacyjnych i 46 aptek, w których również można się zaszczepić. Placówki te są w stanie udostępnić ponad 300 tys. dawek tygodniowo. do tej pory w regionie wykonano ponad 2,2 mln szczepień, z czego w pełni zaszczepionych jest ponad 1,07 mln osób. Szczepieniobusy będą objeżdżały region, włącznie z aglomeracją łódzką, od 8 sierpnia do 31 października.