600. Urodziny Łodzi. Koncerty
Obchody 600. Urodzin Łodzi trwają cały 2023 rok, jednak główne atrakcje zaplanowano na ostatni weekend lipca. To właśnie wtedy w mieście pojawią się najwięksi artyści i odbywać będą się wyjątkowe wydarzenia, których jest tyle, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
I tak, do Łodzi zawita między innymi brytyjski artysta Tom Odell. Wśród naszych rodzimych muzyków zobaczymy m.in. Margaret, Dawida Kwiatkowskiego, Pezeta, Natalie Szroeder czy zespół Kult.
Ponadto, czekają na nas również bezpłatne spacery po Łodzi z przewodnikiem, wycieczki dwupiętrowym autobusem czy sceny kabaretowe i teatralne. Pojawiły się również specjalne gadżety z okazji 600. lecia miasta.
Polecany artykuł:
600. Urodziny Łodzi. Jakie atrakcje przygotowano na Piotrkowskiej?
W harmonogramie obchodów 600. Urodzin Łodzi nie mogło oczywiście zabraknąć najważniejszej z łódzkich ulic. Piotrkowska w ostatni weekend lipca podzieli się na strefy pełne atrakcji, od placu Wolności aż do trasy W-Z.
- Strefa dla dzieci (plac Wolności – ul. Więckowskiego)
strefa dmuchańców, darmowa wata cukrowa i popcorn, modelowanie balonów, malowanie buziek, zmywalne tatuaże, pokaz puszczania baniek mydlanych, animacje ruchowe, gry i zabawy, nauka układów tanecznych, string art., warsztaty aktorskie, warsztaty kreatywności, uliczni artyści i akrobaci oraz wiele innych.
- Piotrkowska 3, spektakl teatralny dla dzieci. Data: 29 lipca "Franek Włóczęga i legend księga", 30 lipca: "Plac zabaw"
- plac przed DH Magda. Data: 29 lipca "Koncert Piosenek Disneya", 30 lipca "Koncert Familijny"
- Strefa Motoryzacji (ul. Więckowskiego - ul. Zielona)
Komunikacyjny Wehikuł Czasu, czyli strefa dla fanów motoryzacji potrafiących docenić rangę klasyki. W strefie m.in. ekspozycja unikatowych samochodów z minionej epoki, zarówno sportowych, jak i klasycznych; wystawa retro karawaningu; autorska wystawa fotograficzna "Motoryzacyjna Łódź w fotografiach Stefana Sztromajera"; konkursy i wiele innych atrakcji.
- Strefa Sportowa (ul. Zielona – ul. 6 Sierpnia)
Tor przeszkód, siłownię plenerową, ściankę wspinaczkową i trenażery do triathlonu, w tym jedyny w swoim rodzaju tor samochodowy. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił pod okiem najlepszych instruktorów. Wśród zaplanowanych wyzwań będzie m.in. bicie rekordu wejścia przez łodzian na Mount Everest. Nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin.
- Strefa Muzyczna (ul. 6 Sierpnia – ul. Struga)
W ciągu trzech dni w sześciu lokalizacjach (balkony, podwórka i ogródki) pojawią się instrumentaliści, muzykanci i kapele wykonujący muzykę etniczną z różnych zakątków świata. W sobotę i niedzielę można będzie spróbować swoich sił podczas warsztatów tanecznych i pieśni ludowych.
- Łódzki Festiwal Piw Rzemieślniczych (ul. Struga – ul. Zamenhofa)
Kilkadziesiąt stoisk i najlepsze polskie browary, małe i duże. Nie tylko dla koneserów złotego napoju z pianką.
- Strefa Vintage PRL (ul. Zamenhofa – ul. Roosevelta)
Cztery stanowiska nawiązujące do Łodzi lat 70. Zwiedzający będą mogli przenieść się do dawnych czasów. Młodsi będą mieli okazję poznać specyfikę tamtego okresu. Nie zabraknie pokazu mody z lat 70., dancingu, kultowego saturatora oraz gier i zabaw z okresu PRL.
- Strefa historyczno-tożsamościowa (ul. Roosevelta – al. Mickiewicza)
Atrakcje i pokazy nawiązujące do początków istnienia Łodzi: wjazd króla Jagiełły, obecność diabła Boruty, rekonstruktorzy historyczni, gry miejskie i dawne gry podwórkowe. Do tego wielki jarmark średniowieczny, muzykanci, teatry i wiele innych.
- Strefa DJ-ów
Trzy sceny muzyczne przy ul. Piotrkowskiej od godz. 19:00 (pasaż Schillera, pasaż Rubinsteina , ul. Piotrkowska 101)