seniorzy

i

Autor: Pexels

Nieruchomości

Umowa dożywocia. Na czym polega i czy można ją rozwiązać?

2023-07-17 13:45

Umowa o dożywocie, potocznie zwana umową dożywocia, podpisywana jest najczęściej przez seniorów. Dzięki niej osoby starsze mogą zapewnić sobie utrzymanie przez ostatnie lata swojego życia. Na czym dokładnie polega, i co najważniejsze, czy można ją w jakikolwiek sposób rozwiązać? Wyjaśniamy.

Umowa dożywocia. Czym jest?

Umowa o dożywocie jest jednym ze sposobów na zapewnienie spokojnej starości osobom starszym. Polega ona na przekazaniu nieruchomości w zamian za dożywotnią opiekę i utrzymanie.

Podpisując umowę o dożywocie, właściciel danej nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę. Nabywca w zamian za to zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub/i bliskiej mu osobie dożywotnie utrzymanie.

W chwili zawarcia umowy zbywca nieruchomości staję się dożywotnikiem, natomiast nabywca zobowiązanym z umowy.

Umowa dożywocia. Czy da się ją rozwiązać?

Wiele osób zastanawia się, czy umowę o dożywocie można rozwiązać. Jak się okazuje, jak najbardziej. Mówi o tym art. 913 Kodeksu Cywilnego. Wynika z niego, że w momencie, gdy zbywca i nabywca nie będą mogli pozostawać ze sobą w bezpośredniej styczności, to wówczas prawo dożywocia jest zamieniane na dożywotnią rentę na rzecz zbywcy. Wysokość renty odpowiada wówczas wartości prawa dożywocia.

Ponadto, również sąd może przychylić się do żądania jednej ze stron o rozwiązanie umowy o dożywocie. Jednak następuje to tylko w wyjątkowych sytuacjach, a każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

Zwłoki były zakopane 6 metrów pod ziemią. Do akcji ruszyli „łowcy cieni”

Zabytkowa willa w centrum Łodzi odzyskuje dawny blask