Owoce

i

Autor: pexels

Ceny

Ulubiony owoc Polaków mocno zdrożeje. Wszystko przez zmiany klimatyczne

2024-03-21 14:56

Postępujące zmiany klimatyczne sprawią, że banany będą dużo droższe – informuje BBC. Ulubiony owoc Polaków coraz częściej atakują choroby wywołuje ekstremalnymi zmianami pogodowymi, co ma ogromny wpływ na podaż.

Banany są najczęściej eksportowanymi owocami na świecie. Wkrótce może zacząć ich brakować. Pascal Liu, główny ekonomista Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, w rozmowie z BBC podkreśla, że zmiany klimatyczne stanowią ogromne zagrożenie dla podaży bananów na świecie. Jego zdaniem największym zagrożeniem dla owoców bananowca są choroby, które rozprzestrzeniają się na skutek stale rosnących temperatur. Najbardziej niepokojąca jest infekcja grzybicza Wilt TR4, która przeniosła się z Australii i Azji do Afryki, a teraz do Ameryki Południowej. Raz zainfekowana plantacja zabija wszystkie drzewa bananowe, a eksperci twierdzą, że choroby bardzo trudno się pozbyć.

Ceny bananów pójdą w górę 

Portal brytyjskiej stacji telewizyjnej podkreśla, że przez infekcje grzybicze ceny bananów mogą wkrótce wzrosnąć.

- Jeśli nie nastąpi znaczny wzrost podaży, przewiduję, że ceny bananów pozostaną stosunkowo wysokie w nadchodzących latach - podkreślił Pascal Liu w wywiadzie dla BBC.

Byliśmy w portugalskiej Biedronce. Czym się różni od polskiej?

Banany: jakie mają właściwości? Dlaczego warto jeść banany?