wies

i

Autor: Pexels

ciekawe miejsca

To największa wieś w województwie łódzkim. Czy wiesz, gdzie się znajduje?

2024-07-19 7:09

Województwo łódzkie posiada 4472 wsie. Jak się okazuje, liczba ludności w niektórych z nich wynosi więcej, niż w niejednym mieście! A czy wiesz, która wieś jest w naszym regionie największa? My sprawdziliśmy! Szczegóły przeczytasz w naszym artykule.

To największa wieś w Łódzkiem. Liczy niemal 7 tys. mieszkańców

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego największą pod względem liczby ludności wsią w województwie łódzkim jest Ksawerów, który zamieszkuje aż 6897 mieszkańców.

Wieś ta położona jest pomiędzy Łodzią a Pabianicami i bardzo łatwo do niej dojechać ze stolicy naszego województwa, bowiem jako jedna z niewielu wsi ma dojazd tramwajowy.

Przez Ksawerów przebiega linia tramwajowa 41 (wcześniej 41, 11, P) łącząca Pabianice z Łodzią. Do Ksawerowa dociera również pabianicka linia autobusowa nr 263, która stanowi połączenie Ksawerowa z centrum Pabianic oraz os. Bugaj.

Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 482.

ksawerow

i

Autor: Wikipedia

Ksawerów to największa wieś w Łódzkiem. Co o niej wiemy?

W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Ksawerów. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do ówczesnego województwa łódzkiego.

Integralne części wsi Ksawerów to:

  • Kolonia Wola Zaradzyńska
  • Teklin
  • Widzew
  • Żdżary

Ksawerów jest miejscowością o zabudowie składającej się przeważnie z domów jednorodzinnych otoczonych niewielkimi ogrodami.

We wsi znajduje się również wyjątkowy pałac, zlokalizowany w Widzewie. Na przełomie 2011 i 2012 roku nabył go prywatny właściciel, który rozpoczął prace rewitalizacyjne zaniedbanego zabytku.

Odnowiona została elewacja i uprzątnięty park. Największe zmiany nastąpiły jednak wewnątrz. W zrewitalizowanych salach odtworzono również bogate zdobienia.

Rezydencja przeznaczona jest na organizacje konferencji oraz imprez okolicznościowych.

Pałac w Widzewie

i

Autor: Wikipedia
Marta Manowska pokazała pierścionek! "Zielono mam w głowie"
Sonda
Co wolisz?
Listen on Spreaker.