Ciekawostki

To najpiękniejsza kamienica w Łodzi według AI. "Niezwykle dekoracyjna elewacja"

2025-05-12 20:21

Łódź słynie z kamienic. W stolicy województwa łódzkiego jest ich kilkanaście tysięcy, z czego setki są wpisane do rejestru zabytków. Która jest największą perełką architektury? Zapytaliśmy o to sztuczną inteligencję.

Największe zagęszczenie zabytkowych kamienic w Polsce

W żadnym polskim mieście nie ma takiego nagromadzenia zabytkowych kamienic jak w Łodzi. To one najlepiej opowiadają historię dynamicznego rozwoju przemysłowego miasta. W drugiej połowie XIX wieku Łódź rozwijała się najszybciej w Europie. Do „ziemi obiecanej” zjeżdżali się inwestorzy oraz robotnicy z całego zaboru rosyjskiego oraz Niemiec. Zapotrzebowanie na mieszkania było w tamtym okresie ogromne.

Łódź, w odróżnieniu od wielu innych miast, nie miała średniowiecznej zabudowy. W centrum zaczęto więc masowo budować kamienice. Powstawały całe kwartały.

Fabrykanci stawiali budynki, które miały ukazywać ich zamożność. Prześcigano się wtedy w dekoracjach i stylach. Dzisiaj w Łodzi można podziwiać kamienice neorenesansowe, neobarokowe, eklektyczne, secesyjne oraz modernistyczne. W żadnych innym mieście nie ma tylko zabytków architektury przemysłowej i miejskiej z przełomu XIX i XX wieku.

To najpiękniejsza łódzka kamienica

Zapytaliśmy sztuczną inteligencję, która spośród tysięcy łódzkich kamienic jest największą perełką architektury. Za najbardziej reprezentacyjną chat GPT uznał kamienicę pod Gutenbergiem, przy Piotrkowskiej 86.

- To imponujący przykład secesji z bogatymi detalami, płaskorzeźbami i niezwykle dekoracyjną elewacją. Budynek zdobią m.in. postaci kobiet, ornamenty roślinne oraz wizerunek Gutenberga – patrona drukarzy – podaje chat GPT. - Elewacja przyciąga wzrok rzeźbami symbolizującymi sztuki graficzne i typograficzne. Jest to jeden z niewielu budynków w Polsce z tak wyraźnym motywem upamiętniającym drukarstwo. Kamienica została pieczołowicie odrestaurowana, co przywróciło jej dawny blask. W połączeniu z lokalizacją na reprezentacyjnej Piotrkowskiej robi ogromne wrażenie.

Łódź Radio ESKA Google News

Kamienica pod Gutenbergiem zachwyca detalami

Warto jednak podkreślić, że kamienica pod Gutenbergiem wcale nie jest przykładem secesji, choć ze względu na bardzo bogate zdobienia bywa tak określana. To historyzm z elementami neorenesansu i neobaroku. Budynek powstał w 1897 roku, czyli jeszcze przed rozkwitem secesji.

Kamienica należała pierwotnie do łódzkiego drukarza i wydawcy Jana Petersilge. Pod koniec 1893 roku odkupił on parcelę wraz z dawnymi budynkami i przystąpił do budowy frontowej kamienicy. Okazały gmach powstał według projektu Kazimierza Pomian-Sokołowskiego i Franciszka Chełmińskiego, choć nie wszystkie źródła to potwierdzają. Dominującym elementem jest środkowy wykusz, w niszy którego umieszczony został posąg Jana Gutenberga, stąd nazwa kamienicy.

Przed I wojna światową w budynku mieściły się: siedziba Kompanii Singer, elegancka restauracja „Louvre”, klinika oraz szkoła dentystyczna, a także redakcja jednej z najstarszych łódzkich gazet „Lodzer Zeitung”. W styczniu 1915 r. pismo zamknęły niemieckie władze okupacyjne. Zastąpiono je gazetą „Deutsche Lodzer Zeitung”, która ukazywała się do 1918 r. Natomiast w tym samym budynku od 30 grudnia 1915 r. działała redakcja „Godziny Polskiej”, ze względu na proniemieckie sympatie nazywanej „Gadziną Polską”. W okresie międzywojennym w kamienicy znajdowała się siedziba Stronnictwa Narodowego, a po wojnie ulokował się Klub Związku Polskich Artystów Plastyków.

W latach 70. XX w. w plebiscycie prasowym kamienicę pod Gutenbergiem uznano za najpiękniejszą w Łodzi i do dzisiaj jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta.

XIX-wieczna kamienica pójdzie na sprzedaż? Wielkie problemy Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. "Oddałem tam całe serce"