Ciekawostki

To najmniejsza wieś w województwie łódzkim. Jest schowana w lesie i ma tylko dwóch mieszkańców

2025-04-04 18:01

W najmniejszej wsi w województwie łódzkim zameldowane są tylko dwie osoby. Wioska jest niemal cała schowana w lesie. Przez większość roku czas płynie tam niezwykle wolno, ale latem Kuźnica Żerechowska zaczyna tętnić życiem.

Najmniejsza wieś w województwie łódzkim jest schowana w lesie

W województwie łódzkim znajduje się 5005 wsi. Największą wsią pod względem liczby mieszkańców jest Ksawerów w powiecie pabianickim. Według danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego mieszka tam 6897 osób. Postanowiliśmy sprawdzić, którą wieś w Łódzkiem zamieszkuje najmniej osób. W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań z 2021 roku można znaleźć informację, że jest to Zabrzezie, w gminie Rząśnia, w powiecie pajęczańskim. Ze spisu wynika, że mieszka tam jedna osoba. Statystyka ma jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy w Rząśni, wieś przestała istnieć lata temu. Obecnie cały jej teren należy do KWB Bełchatów.

Bardziej wiarygodne dane przedstawia Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Urzędnicy podają, że najmniejszą wsią w Łódzkiem jest schowana w lesie Kuźnica Żerechowska, w gminie Łęki Szlacheckie, w powiecie piotrkowskim.

- Miejscowość, która jest częścią sołectwa Trzepnica, ma historię sięgającą XIX wieku, jednak znajdowała się wtedy w miejscu dzisiejszego zbiornika retencyjnego Cieszanowice. Jak wspomina jedna z obecnych mieszkanek Kuźnicy, która spędziła tu całe życie, przed budową zalewu, wieś liczyła ok. 30 domów i ok. 150 mieszkańców

– informuje wydział mediów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Łódź Radio ESKA Google News

Kuźnica Żerechowska - wieś, która znalazła się pod wodą

Zbiornik retencyjny powstał w 1998 roku, a woda zalała nie tylko Kuźnicę, ale i inne nieistniejące dziś miejscowości m.in. Wygodę, Trzciniec i Borowiec. Wszystkich mieszkańców wysiedlono, a domy obecnej Kuźnicy powstały na działkach mieszkańców wsi położonych w niewielkim oddaleniu od zalewu.

- Wspaniałą pamiątką uratowaną przed zalaniem jest drewniany młyn, przeniesiony w 1998 roku do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Obiekt powstał nad Luciążą w 1925 roku, ale część urządzeń pochodzi z wcześniejszego stulecia. Był poruszany poziomą turbiną wodną Francis’a, a przeniesienie zabytku polegało na jego rozebraniu, a później odbudowaniu. Mieszkańcy Kuźnicy Żerechowskiej mają jeszcze jedną pamiątkę uratowaną przed wodą. Na wjeździe do dzisiejszej wsi stoi stara kapliczka – też została przeniesiona w momencie budowania zbiornika – podaje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

W Kuźnicy Żerechowskiej zameldowane są tylko dwie osoby

Dziś w Kuźnicy Żerechowskiej stoi kilka całorocznych domów oraz wiele przyczep i domków letniskowych. Według danych urzędu gminy, na koniec 2024 roku we wsi zameldowane były dwie osoby, choć śmieci odbierane są od 3 mieszkańców. Jednak w sezonie letnim w Kuźnicy Żerechowskiej pomieszkuje wiele osób z całej Polski. 

Zdaniem wójt gminy Łęki Szlachecki, Grażyny Lasek, na przeszkodzie rozwoju wsi, formalnie najmniejszej pod względem ludności w Łódzkiem, stoi brak drogi dojazdowej.

- Obecna droga nie spełnia parametrów, które pozwolą na uzyskanie warunków zabudowy na atrakcyjnych działkach. Gmina problem zna i ma plany modernizacji i poszerzenia odcinka dojazdowego do Kuźnicy - deklaruje Grażyna Lasek.  

Rolnicy. Podlasie Gospodarstwo Jurka i Wiesi z Ciełuszek. Zobacz jak mieszkają