Łódź podczas okupacji

i

Autor: Youtube.com/Hist_PL

Tak żyło się w Łodzi podczas niemieckiej okupacji. Zobacz archiwalne wideo i zdjęcia!

2022-12-08 15:48

8 września 1939 roku, do Łodzi wkroczył pierwszy patrol Wehrmachtu. Dzień później, do miasta triumfalnie wmaszerowały oddziały XIII Korpusu 8. Armii niemieckiej. Te daty to symboliczny początek hitlerowskiej okupacji, która trwała aż do lutego 1945 roku. W grudniu obchodzimy dwie bardzo smutne rocznice związane z tym ponurym okresem w historii miasta. Jak żyło się w Łodzi podczas niemieckiej okupacji? Prawdę o życiu ówczesnych łodzian ukazują zdjęcia i mało znany film, nakręcony przez Niemców.

W grudniu obchodzimy kilka smutnych rocznic związanych z niemiecką okupacją Łodzi. Dwie z nich przypadają 11 grudnia. W 1939 r. miały miejsce wysiedlenia Polaków mieszkających w mieście. Wówczas, z własnych mieszkań wyrzuceni zostali mieszkańcy osiedla Mątwiłła-Mireckiego. To bardzo nowoczesne jak na tamte czasy osiedle nie bez powodu przyciągnęło uwagę okupantów. W opróżnionych mieszkaniach zamieszkać mieli Niemcy.

Akcja wysiedleniowa trwała przez całą połowę grudnia: z Łodzi wysiedlonych zostało ponad 14 tys. Polaków i Żydów.

Trzy lata później, 11 grudnia 1942 roku, rozpoczął działalność obóz koncentracyjny dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej (Fauststrasse). Tego dnia do obozu przywiezieni zostali pierwsi więźniowie - do końca roku trafiło tu ok. 3 tys. dzieci. Co najmniej 130 zmarło lub zostało zamordowanych.

To, jak wyglądało życie w Łodzi w czasach niemieckiej okupacji pokazuje film zrealizowany przez hitlerowską propagandę w 1940 roku. Łódź pokazana jest na nim jako miejsce do życia dla przybyłych z Rzeszy Niemców. W planach było bowiem wysiedlenie z miasta większości dotychczasowych mieszkańców.

Kolejne spojrzenie na życie w okupowanym mieście, pokazują archiwalne kolorowe zdjęcia, które wykonane zostały ok. 1942 r.

Więcej fotografii zobaczyć można na specjalnie przygotowanym pokazie slajdów.