System kaucyjny w Polsce. Jest projekt ustawy
System kaucyjny w Polsce ma wejść w życie za około dwa lata. Na projekt ustawy dotyczącej długo wyczekiwanego systemu kaucyjnego Polacy czekali od dawna. Ustawa w końcu pojawiła się na stronie Rządowego Centrum Legislacji, poinformowała Rzeczpospolita.
Co można w niej znaleźć? Okazuje się, że wyłączono z systemu kaucyjnego jednorazowe opakowania szklane, a z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynikało, że do tego nie dojdzie. Poprawka z pewnością ucieszyła handlowców, którzy zabiegali o taką zmianę. Do systemu mają zostać włączone następujące opakowania:
- wielorazowe butelki szklane pojemności do 1,5 litra
- butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów
- puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra.
Jakie jeszcze poprawki wprowadzano? Opakowania będą zbierały większe sklepy, czego także oczekiwali handlowcy. Początkowo obowiązek wdrożenia systemu kaucyjnego miał spoczywać na sklepach o powierzchni od 100 mkw. Po poprawkach będzie to powierzchnia o dwa razy większa, czyli 200 mkw. Mniejsze sklepy natomiast będą mogły do systemu dołączyć dobrowolnie.
System kaucyjny w Polsce. Ile zapłacimy kaucji?
Ważną informacją jest także wysokość kaucji. Z projektu ustawy wynika, że kaucja ma wynosić maksymalnie 2 złote. Istotne jest także to, że system ma być bezparagonowy. Dzięki temu każdy, kto będzie chciał zwrócić butelkę lub puszkę, nie będzie musiał okazywać paragonu, potwierdzającego zakup.
Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia, Polacy cieszą się z systemu kaucyjnego. 88 proc. badanych podoba się pomysł wprowadzenia tego systemu. Innego zdania było tylko 6 proc. respondentów, a pozostałe 6 proc. nie miało zdania w tej kwestii.
Badanie zrealizowano 8-15 czerwca br. przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1048). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.