Cukrzyca chorobą naszych czasów
Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych, zwanych również chorobami cywilizacyjnych. Są one ściśle związane z trybem życia i dietą.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie!Zachorowalność na cukrzycę wynosi około 6,54% (w tym 5,81% mężczyźni i 7,25% kobiety). U osób powyżej 18 roku życia ten współczynnik wynosi 8% (w tym 7,15% mężczyźni i 8,9% kobiety), natomiast wśród dzieci poniżej 15 roku życia szacunkowa liczba diabetyków wynosi 17,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Prognozy przewidują, że w najbliższych 15- 20 latach podwoi się ta liczba nawet dwukrotnie!
Rodzaje cukrzycy. Objawy
Wyróżniamy trzy rodzaje cukrzycy:
-
Cukrzyca typu 1 - stanowi ok. 10% wszystkich chorych na cukrzycę. Początek choroby zazwyczaj przypada między 10 a 14 rokiem życia. Cukrzyca typu 1 jest spowodowana prawie całkowitym zniszczeniem przez przeciwciała komórek ß trzustki produkujących insulinę. W wyniku produkowanych przez organizm tzw. autoprzeciwciał dochodzi do niszczenia własnych komórek. Efektem jest całkowity brak insuliny.
-
Cukrzyca typu 2 - to najcięższy typ cukrzycy, dotyczy prawie 90% diabetyków. U chorych dochodzi do zaburzenia zarówno działania, jak i wydzielania insuliny, przy czym dominującą rolę może odgrywać jedna lub druga nieprawidłowość. Leczenie polega głównie na redukcji masy ciała, zastosowaniu diety cukrzycowej, wprowadzeniu aktywności fizycznej i doustnych leków przeciwcukrzycowych. U części chorych po pewnym czasie trwania choroby konieczna jest insulinoterapia.
-
Cukrzyca ciążowa - określa się jako wystąpienie zaburzeń tolerancji glukozy rozpoznane po raz pierwszy w okresie ciąży. Cukrzyca ciążowa zazwyczaj ustępuje po porodzie.
A jakie są objawy cukrzycy, które powinny nas zaniepokoić?
- zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała
- wzmożone pragnienie
- wielomocz
- osłabienie
- pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.
Polecany artykuł:
Jak uchronić się przed cukrzycą?
Jeśli chcesz zapobiec cukrzycy, działaniem, które jest zalecane w pierwszej kolejności, jest modyfikacja jadłospisu. Często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, jak nieprawidłowo się odżywiamy. Często jadamy na mieście, korzystamy z niezdrowych przekąsek, pijemy słodzone napoje, spożywamy alkohol. To wszystko sprawia, że cukrzyca może się rozwijać. Niezwykle ważne są również pory i częstotliwość posiłków. Pamiętajmy, lepiej jest jeść częściej, a mniejsze ilości.
Dieta bogata w węglowodany i nadmiernie kaloryczna, która prowadzi do nadwagi i otyłości to tylko jeden z czynników ryzyka. Innym jest ogólnie niezdrowy tryb życia. By zapobiec cukrzycy należy także pamiętać o aktywności fizycznej, prawidłowym wysypianiu się, a jeśli palimy - warto pomyśleć, by to rzucić. W dzisiejszych czasach bardzo dużo się stresujemy, a to również sprzyja cukrzycy. Stres zawsze przyspiesza metabolizm, co powoduje silne wahania glikemii, ponieważ wydzielana wtedy w dużych ilościach adrenalina powoduje znaczny wzrost ilości glukozy we krwi, a ponadto hamuje wydzielanie insuliny.