Politechnika Łódzka

i

Autor: mat. PŁ

Studenci z Politechniki Łódzkiej stworzyli aplikację "COVID INFO"!

2021-02-05 16:39

​W ramach nauki zdalnej stworzyli aplikacje COVID INFO. Trzech studentów z Politechniki Łódzkiej wygrało konkurs zorganizowany przez zewnętrzną firmę informatyczną na najlepszą aplikacje mobilną stworzoną przez żaków. Czym wyróżnia się aplikacja najlepszej drużyny?

Przedstawiciele międzynarodowych firm technologicznych Cybercom i TomTom wybrali najlepsze aplikacje mobilne studentów informatyki Politechniki Łódzkiej. Celem projektów realizowanych w toku studiów miała być ich użyteczność i możliwość wspomagania społeczeństwa w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Do zadania przystąpiło 120 studentów, którzy pracowali w trzyosobowych grupach. W finale zorganizowanym w ostatnim dniu zajęć wzięło udział 9 zespołów. 

- Nowe technologie pozwalają nie tylko monitorować, ale także umożliwiać komunikację, analizę oraz wsparcie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Mobilne aplikacje mogą okazać się pomocne we wspomaganiu systemu zdrowia, opiece nad osobami starszymi, analizie ryzyka czy innych sytuacjach istotnych dla ludzi w obliczu zagrożenia - podkreślają prowadzący zajęcia. Wszystkie aplikacje napisane były dla systemu Android.

W konkursie zwyciężyła grupa o nazwie main.cpp w składzie: Patryk Amsolik, Jarosław Drzymalski, Jakub Pietras, która zaprojektowała aplikację COVID INFO.  

Aplikacja prezentuje dane o bieżącej liczbie zachorowań i szczepień, umożliwiając ich porównanie z innymi krajami. Zawiera także porady, co zrobić, gdy poczujemy się źle, daje dostęp do wyszukiwania najbliższych szpitali.

- Wszystkie informacje zawarte w naszej aplikacji są danymi, które można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. Przedstawiliśmy je jednak w znacznie bardziej przystępny sposób. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze dzięki czemu z jej obsługą poradzą sobie osoby w każdym wieku - mówią laureaci. Przedstawiciele firmy Cybercom, oceniając aplikację podkreślili, że jest to w pełni skończony projekt, gotowy do komercjalizacji. Zdaniem specjalistów z TomTom szczególnie godny pochwały jest interfejs oraz sposób prezentacji danych.

Projekty zostały zrealizowane w ramach przedmiotu „Wstęp do Systemów Mobilnych” prowadzonego przez Instytut Informatyki (FTIMS) na kierunku informatyka stosowana oraz na kierunku Information Technology na IFE. Studentów w ich pracy wspierali doktoranci: mgr inż. Sławomir Opałka, mgr inż. Jakub Walczak, mgr inż. Filip Wróbel, a nad całością czuwał dr hab. inż. Piotr Napieralski, prof. PŁ.