"Nie miałem wówczas świadomości wagi samego libretta i mądrości głównego bohatera. Dopiero w trakcie pracy okazało się, że to, z czym się zetknąłem, w jakiś sposób mnie przerasta, więc po prostu starałem się dorównać Tewjemu Mleczarzowi. Od tego czasu, tak z nim idziemy pod rękę, ale na pewno znajdziemy razem jeszcze coś nowego"
– wspomina po latach Zbigniew Macias.
Polska wersja broadwayowskiego musicalu "Skrzypek na dachu" wystawiona została po raz pierwszy 5 maja 1983 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Było to wielkie przedsięwzięcie, a realizację powierzono artystom cieszącym się ogólnopolską renomą. Reżyserem została jedna z najsłynniejszych wówczas polskich śpiewaczek operowych, obdarzona talentem inscenizacyjnym – Maria Fołtyn, scenografię zaprojektował Marian Stańczak, choreografię ułożyła znakomita tancerka i choreografka – Krystyna Gruszkówna, zaś za pulpitem dyrygenckim stanął Rajmund Ambroziak.
Emocje budziła obsada spektaklu, zwłaszcza że widzowie znali już znakomitą filmową adaptację musicalu z niezapomnianą rolą Chaima Topola w roli Tewjego Mleczarza. Zaproszenie do występów w Łodzi przyjął jeden z największych polskich śpiewaków operowych – bas, Bernard Ładysz. Było to tuż po sukcesie filmu "Znachor" Jerzego Hofmanna, w którym artysta zagrał młynarza Prokopa. Publiczność była pod wrażeniem nie tylko talentu wokalnego, ale też aktorskiego Ładysza. Jego zmiennikiem był młody, debiutujący na dużych scenach Zbigniew Macias.
Polecany artykuł:
Debiutujący wówczas na dużych scenach Zbigniew Macias, który był jego zmiennikiem, uważa obecnie, że właśnie ta rola zdeterminowała jego późniejszą pracę artystyczną. Tytuł powrócił na deski łódzkiego Muzycznego w grudniu 1999 roku – tym razem w reżyserii i z choreografią Jana Szurmieja. Rolę Tewjego Zbigniew Macias dzielił wówczas z Krzysztofem Leszczyńskim.
"Skrzypek" przez lata zapełniał widownię, dlatego na jego jubileuszowy powrót z niecierpliwością czekają twórcy, i publiczność. Premierę zaplanowano na 19 maja; musical zostanie wystawiony w tym sezonie sześć razy.
W roli Tewjego na zmianę ze Zbigniewem Maciasem, wystąpi Grzegorz Szostak. Za reżyserię i choreografię odpowiedzialny jest Jan Szurmiej, kierownictwo muzyczne sprawuje Elżbieta Tomala-Nocuń.
Co ciekawe, w roli Rabina wystąpi Andrzej Orechwo, który w polskiej prapremierze wystąpił w roli syna Rabina. Poza tym na scenie pojawi się m.in. Agnieszka Gabrysiak, Aleksandra Janiszewska, Justyna Kopiszka, Aleksandra Drzewicka, Emilia Klimczak, Paweł Erdman, Przemysław Pawłowski i Maciej Markowski.